TL

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

  1. Haberler
  2. EKONOMİ HABERLERİ
  3. TL Değer Kaybederken Türkiye’de Kripto Ticaret Hacmi Artıyor!

TL Değer Kaybederken Türkiye’de Kripto Ticaret Hacmi Artıyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’deki kripto işlem hacimleri, Türk lirası rekor düşük seviyelere düşerken günde bir milyondan fazla işleme fırladı.

Günlük milyon işlem dönüm noktası, blok zinciri analiz firmaları Chainalysis ve Kaiko tarafından kaydedildi. Hızla artan enflasyon ve Eylül ayından bu yana yaklaşık yüzde 40 değer kaybeden bir para birimi, vatandaşların azalan tasarruflarını korumak için kripto varlıklarına akın etmesine neden oldu.

Reuters’e göre, ticaretteki artış yılın başlarında merkez bankası başkanının değiştirilmesiyle başladı ve ardından Türk lirası’nın değer düşüşünü tetikledi.

Türk Halkı Kriptoya Akın Ediyor

Vatandaşlar, 2008’den bu yana değerinin yüzde 90’ını kaybettiği için TL’yi dövize veya altına çeviriyor. Merkezi olmayan kripto varlık, insanları ekonomik kargaşaya karşı korumak için başka bir seçenek haline geldi. Bitcoin ve Tether, son üç yıldır TL karşısında en popüler işlemler oldu.

Yazının yazıldığı sırada 1 dolar 12,45 TL iken, sene başında 7,37 liraydı. Türk lirası dolar karşısında 20 Aralık’ta 18 TL seviyelerine gelmişti.

CoinMarketCap’e göre, dünyadaki kripto kullanıcılarının yüzde 16’sından fazlasını Türkiye oluşturuyor.

Bununla birlikte, bazı Türk kripto yatırımcıları, ülkede kripto ticaretinin yasaklanmadığı, borsaların hala faaliyette olduğu ve para çekmenin kolay olduğu için videonun yanıltıcı olduğunu söyledi.

Reuters, merkez bankasının Nisan ayında ödemeler için kriptoyu yasakladığını bildirdi. Eylül ayında Maliye Bakan Yardımcısı, varlık sınıfına ilişkin düzenlemelerin getirileceğini söylemişti.

Şüpheli Kurtarma Paketi

21 Aralık’ta Wall Street Journal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkleri paralarını değer kaybeden para birimine geri koymaya teşvik etmek için bir kurtarma planı açıkladığını bildirdi. Bu, TL’nin hafif bir güç kazanmasına neden oldu ve dolar, 18 TL seviyesinden 12 seviyelerine kadar geriledi. Ancak şu anda bu yılın başından bu yana değerinin hala yüzde 50’sini kaybetmiş durumda.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Dövize Dayalı Mevduat Planını detaylı şekilde öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

TL Değer Kaybederken Türkiye’de Kripto Ticaret Hacmi Artıyor!
Yorum Yap

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!