TÜİK

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

TÜİK En Çok Kazandıran Yatırım Araçlarını Açıkladı! Kripto Paralar Listede Mi?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mayıs ayı yatırım araçlarının reel getiri oranları verisini TÜİK tarafından açıklandı. Açıklanan verilere göre, aylık en yüksek reel getiri tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 3,86 oranıyla dolarda gerçekleşti. Ancak dolar yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 1,66 oranında yatırımcısına kaybettirdi. Yİ-ÜFE ile hesaplandığında yatırım araçlarından euro yüzde 3,79, külçe altın yüzde 5,90, mevduat faizi yüzde 7,02, BIST 100 endeksi yüzde 7,95 oranlarında kayıp yaşattı. Ayrıca Devlet İç Borçlanma Senetleri’de yüzde 8,25 oranlarında yatırımcısına kaybettirdi.

BIST 100 endeksi, üç aylık bir değerlendirmeye alındığında TÜFE ile hesaplanması durumunda yüzde 4,53 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı oldu. Yİ-ÜFE ile hesaplandığında ise bu oran yüzde 4,78 oranında kaybettirdi. DIBS, Yİ-ÜFE ile hesaplandığında yüzde 20,62, TÜFE ile hesaplandığında ise yüzde 12,86 oranıyla yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Yıllık Olarak Gerçekleşen En Yüksek Reel Getiri Külçe Altında!

Finansal yatırım araçları yıllık olarak değerlendirildiğinde külçe altın; TÜFE ile yüzde 8,76 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiriyi sağlayan yatırım aracı olurken; Yİ-ÜFE ile ise yüzde 18,72 oranında yatırımcısına kaybettirdi.

TÜİK bahsetmemiş olsa da Türk vatandaşlar kripto paralara yatırım yapmaya devam ediyor. Son verilere göre, son 3 ayda 150.000 yeni kripto yatırımcısı piyasaya katıldı.

TÜİK En Çok Kazandıran Yatırım Araçlarını Açıkladı! Kripto Paralar Listede Mi?
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!