Tether

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

USDT (Tether) Çöküşü Yaklaşıyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

USDT‘nin potansiyel çöküşünü konuşacağız ve stabilcoin çöküşleri ve kopmalarının tarihini inceleyeceğiz. Geçmiş örneklerden yola çıkarak, Tether’ın karşılaşabileceği riskleri anlamaya çalışacağız. Kripto tarihindeki en büyük stabilcoin çöküşü, 9 Mayıs’ta UST ile meydana geldi. Bu çöküşün sonucunda 60 milyar doların üzerinde kayıp yaşandı.

bu

UST’nin çöküşü 3 aşamada gerçekleşti:

1. İki yatırımcı, UST’nin sabitlenmiş değerini kırdı.

2. Terraform Labs ve 3 destekçi, 2 milyarlık UST satın alarak bunu düzeltti.

3. Devam eden satışlar bu fonları tüketti, UST’nin kardeş tokeni LUNA’yı hiperenflasyona soktu ve hem LUNA‘nın hem de UST’nin fiyatını çöküşe uğrattı.

F75pqJwa0AACRlp

Şimdi Mart 2023’te USDC ile ilgili olarak yaşanan durumu analiz edelim. Zirve sırasında, bazı borsalarda sabitlemenin kaldırılması -%10’a ulaştı.

F75pqkYacAAqGzd

USDC’nin sabitlenmesi Silikon Vadisi Bankası’nın (SVB) ani çöküşünün bir sonucu olarak gerçekleşti. Circle’ın USDC’yi desteklemek için güvence altına aldığı 3,3 milyar dolar, SVB’de bulunuyordu.

 

USDC’nin sabitlenmesiyle aynı gün, DAI da sabitlendi. Bunun nedeni DAI’nin %48’inin USDC tarafından desteklenmesidir.


Bu arada Binance’in BUSD adında bir stablecoin’i var. Şubat 2024’te BUSD’yi desteklemeyi bırakacaklar.

F75prlPasAASc7e

USDT, kripto pazarındaki toplam stablecoin sayısının %65’ini elinde tutuyor.

F75psBqbEAA2Rbw

Tether, 2023’ün ilk çeyreğinde 1,5 milyar dolar, 2023’ün ikinci çeyreğinde ise 850 milyon dolar net gelir bildirdi. Ayrıca rezerv fazlasının toplam tutarı da 3,3 milyar doları buluyor.

F75psdCagAAPGqv

F75psuSbkAAPhWg

USDT’nin potansiyel çöküşü bir süredir kripto topluluğu içinde bir tartışma konusuydu. Stablecoin, ayı piyasasını atlatsa da, geleneksel hedge fonları onun çöküşünün sadece bir zaman meselesi olduğunu iddia ediyor.

İlginizi Çekebilir: Bitcoin ve Altcoin’leri Etkileyebilecek Bu Haftanın Önemli Gelişmeleri (2 Ekim)

F75ptKjbcAAPLfE

USDT karşıtları, Tether’in kripto pazarını yapay olarak şişirdiğini, bunun da spekülasyonun artmasına yol açtığını ve kullanıcılara yanlış bir değer izlenimi verdiğini savundu. Bu durum, yatırımcıların Tether ile işlem yaparken daha dikkatli olmalarına neden oldu.

F75ptmIbIAAn9C

Eğer ABD düzenleyicileri kripto endüstrisine odaklanırlarsa, muhtemelen ilk olarak Tether’ı hedef alacaklar. Bunun nedeni, Tether’in önemli günlük işlem hacimleriyle sektördeki en büyük şirket olmasıdır.

F75puIobcAA1YS

Tether ekibinin iddia edilen suç faaliyetleri, Tether’ın gerçek sahipliği ve şirketin başlangıç denetimi hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Bu konu, gerçekçi olduğunu iddia etmez; internetten toplanan bilgilere dayanmaktadır.

USDT sabitlemesinin kaldırılması daha önce birkaç kez yaşanmıştı. Ancak en büyüğü %8’lik bir sabitleme kaybıyla 2017’de yaşandı.

Piyasa değeri ve en yaygın kullanılan varlıklardan biri olması açısından en büyük stablecoin’in çöküşü, tüm sektör için felaketle sonuçlanacak.

Ancak her duruma hazırlıklı olmamız ve en son haberleri takip etmemiz gerekiyor.

USDT (Tether) Çöküşü Yaklaşıyor!
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!