Uzun Vadeli Bitcoin Yatırımcıları Varlıklarını Koruyor! Bu İyiye İşaret Mi?

Bitcoin
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzun vadeli Bitcoin yatırımcıları, spekülatörler piyasadan kaçarken bile son haftalarda varlıklarını korudu.

Coinbase kurumsal araştırma başkanı David Duong, Salı günü yayınlanan aylık görünümde, “Son BTC satışı neredeyse sadece kısa vadeli spekülatörler tarafından gerçekleştirildi.” dedi.

Uzun vadeli yatırımcıların elinde tutması, kripto para biriminin Federal Rezerv kaynaklı bir ayı piyasası gibi görünen bir yerde hayatta kalacağına ve nihayetinde fiat alternatifi veya dijital altın olarak gelişeceğine dair bir güven işareti olabilir.

Duong, Bitcoin’lerini koruyan yatırımcılara, ayı piyasasının ortak bir özelliği olan spekülatör satışı karşısında talep ve arz arasındaki dengeyi sağlayan olumlu bir duyarlılık göstergesi dedi.

Çeşitli kaynaklar tarafından izlenen zincir üstü veriler, yatırımcıların şu anda toplam 21 milyon Bitcoin arzının yaklaşık yüzde 77’sine sahip olduğunu gösteriyor. Rakam, Ocak ayının başındaki en yüksek seviye olan yüzde 80’den biraz uzakta olsa da, 2017 sonundaki boğa koşusunun zirvesi sırasında gözlemlenen yüzde 60’lık zirvenin oldukça üzerinde seyrediyor. Veriler, son üç buçuk yılda spekülatörlerden veya yatırımcılara önemli miktarda servet dağıtıldığını gösteriyor.

“The Elusive Bottom” başlıklı rapor, uzun vadeli yatırımcıları kripto para birimini en az altı ay tutan cüzdanlar olarak tanımlıyor.

Spekülatörler ise, tipik olarak, kısa süreler için varlık satın alan ve kısa vadeli fiyat dalgalanmalarından kâr elde etmek için stratejiler kullanan sofistike katılımcılar veya perakende yatırımcılardır. Spekülatörler, FED’in politikasındaki değişiklikler gibi makroekonomik faktörlere daha duyarlıdır.

Bitcoin, özellikle FED’in yüksek enflasyonla mücadele etmek için likiditeyi geri çekme kararı nedeniyle bu yıl yüzde 50’den fazla düşüşle 20.000 dolara düştü.

Likidite çıkışı, kripto para evrenindeki hatalı risk yönetimi uygulamalarını açığa çıkardı ve birçok ticaret firmasını ve kripto para madencilerini varlıklarını boşaltmaya zorladı. Bu yılın başlarında yönetimi altında milyarlarca dolarlık varlığa sahip bir kripto hedge fonu olan Three Arrows Capital, kısa süre önce iflas etti. Fonun iflası, borç verme platformları Voyager Digital ve Celsius Network dahil olmak üzere birçok önde gelen kripto firmasını derinden etkiledi.

Duong ise şu şekilde bir açıklamada bulundu:

“Ödeme gücü endişeleri, kripto ekosisteminin diğer bölümlerindeki güvenlik açıklarını açığa çıkararak, gerçekleşen kayıpların birikmesini zorladı.”

Bu yazının yazıldığı zaman diliminde Bitcoin, son 24 saatte yüzde 2,5 düşüşle 19.226 dolar civarında işlem görüyor.

Uzun Vadeli Bitcoin Yatırımcıları Varlıklarını Koruyor! Bu İyiye İşaret Mi?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.