Vitalik Buterin: “Bitcoin Cash ile Bitcoin Aynı Şey Değildir.”

Bitcoin Cash
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum’un  kurucu ortağı Vitalik Buterin Bitcoin Cash hakkında attığı son tweet’te, Bitcoin (BTC) ve Bitcoin Cash (BCH)’in aynı olmadığını söyledi. 1 Şubat’ta Brad Mills’in Buterin’i Bitcoin Cash destekçisi olarak suçlamasına yanıt veren bir tweet’te Buterin, “Bitcoin Cash ile Bitcoin aynı şey değildir” dedi.

Buterin’in BCH’ye yüzde 100 karşı olmadığını öne sürebilecek birkaç tweeti bulunuyor. Ancak 2017’de bile BCH’nin BTC olmadığı ayrımını açıkça yapmıştı.

Vitalik’in BCH ile geçmişi

2017’de hard fork  BTC’yi, BTC ve BCH olmak üzere iki paraya böldükten birkaç ay sonra Buterin, BCH hakkında görünüşte olumlu bir tweet attı.

“BCH’yi BTC adı için yerinde bir rakip olarak görüyorum” dedi. Buterin 13 Kasım 2017’de attığı tweetinde, “BTC ücretlerinin, ‘orijinal planda’ büyük (rıza dışı olmayan) bir değişiklik olması için, makul tutulmasını ve blok boyutlarının yükseltilmemesini Hard Fork (ana versiyondan farklı bir protokole sahip olunması) ile eş değerde görüyorum” ifadeleri yer alıyordu.

Her ne kadar bu tweet’i BCH için destek olarak yorumlasa da, aynı gün Buterin’in ek tweeti ile açıkça ayrım yapıyor.

“Bununla birlikte, şu anda, daha büyük BTC topluluğunda bir azınlık görüşü olduğu için ‘BCH=Bitcoin’ iddiasında bulunmanın kötü bir fikir olduğunu düşünüyorum” diyerek öncesinde attığı tweeti açıklamış oldu.

Buterin, Bitcoin Cash konusunda tutarlılığını koruyor

Neredeyse bir yıl sonra, Ağustos 2018’de Buterin, BCH tweetine önceki düşüncelerine uygun bir yorumla tekrar cevap verdi.

Twitter kullanıcısı Meni Rosenfeld bir tweetinde, “BCH’nin BTC’den ayrılmasından bu yana bir yıl geçti ve şimdi ‘Bitcoin’ olarak başarı elde edemediği açık” dedi ve  “Bir şans elde etti ama şimdi piyasayı uygunsuz ‘Bitcoin Cash’ adıyla karıştırmayı bırakmalıdır” ifadelerini ekledi. Buterin’in cevabı ise,

“Katılmıyorum. Bitcoin Cash’ in  Bitcoin ile aynı görülmesi bu noktada gerçekçi değil, sadece Bitcoin Cash adı tek başına iyi”

Buterin’in yorumlarına göre, Ethereum kurucu ortağının BHC’ye karşı her zaman olumsuz bir tutumda olmadığı görülüyor. Ancak yıllar boyunca BTC ve BCH arasında bir fark olduğunu açıkça belirtti.

Konu hakkındaki en son notunda, BCH geliştirme fonu Twitter yayını hakkında yorumda bulunan Buterin şunları söyledi:

“Bunların hepsinde hangi tarafta olduğumu merak ediyorsanız, kamu mallarının zorluklarını ciddiye almanın ve ideolojik önyargıları belirlemeye açık olmanın yanı sıra, onları karşılamak için merkeziyetçiliğin temel değerlerine olan bağlılığımı sürdürüyorum.”

Basın organları, ek ayrıntılar için Buterin’e ulaştı. Ancak medyatik açıdan konu hakkında hiçbir yanıt alamadı. Bir yanıt gelirse bu haber buna göre güncellenecektir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!