bitcoin
bitcoin

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Volatilite 3 Ayın En Düşük Seviyesine Gelirken Bu Durum Bitcoin İçin Ne Anlam İfade Ediyor?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin stratejistleri, kripto para biriminin tarihsel volatilitesi üç aydaki en düşük seviyeye gerilediği için önyargılı bir fiyat hareketi bekliyor.

300’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den kazanç sağlamak için bu linkten Binance’ye kayıt olabilirsiniz. Ayrıca, buradan Binance’ye kayıt olduğunuzda ömür boyu tüm komisyonlarda %20 indirim kazanırsınız.

Danimarka’daki Capriole Investments’ın kurucu ortağı Jan Uytenhout, bu Çarşamba günü erken saatlerde yayınlanan bir tweet ile görünümü yineledi. Fon yöneticisi, Bitcoin fiyatı ile tarihsel volatilite endeksi arasındaki korelasyonu göstermek için eski referanslara atıfta bulundu.

Teknik bir göstergeden yapılan okumalara dayanarak, kripto para biriminin volatilitesi 20’nin altına düştüğünde yönüne bakılmaksızın keskin fiyat hareketlerine maruz kaldığını belirtti. Örneğin, Temmuz 2020’nin sonlarında, BTC / USD kuru, volatilitesi 20’nin altına düşerken yüzde 11,37 yükseldi. Aşağıdaki grafik bunu gösteriyor.

Fiyat volatilitesi korelasyonunu gösteren Bitcoin grafiği. Kaynak: TradingView.com

Başka bir örnekte, parite daha düşük bir volatilite alarmı ile yüzde 12 oranında düştü.

Bitcoin önyargı-çatışması

Geçmişe bakıldığında, Tarihsel Volatilite gelecekteki fiyat eğilimlerini tahmin etmek söz konusu olduğunda en az işe yarar. En iyi ihtimalle, yalnızca bir varlığın hareketli ortalama fiyatından ne kadar uzaklaştığını gösterir. Bu, sağlıklı ve trend olan bir piyasanın bile düşük dalgalanma dönemlerinde zaman içinde fiyatlarda nasıl dramatik değişikliklere uğrayabileceğini gösteriyor.

Ancak traderlar için düşük volatilite dönemi, bir varlığın kısa sürede muazzam karlar elde edemeyeceğini yansıtır. Bu, onları başka bir yerde getiri aramaya veya daha önemli traderların varlığı toplu olarak satın almasını beklemeye yönlendirir ve böylece fiyatları yükseltir.

Bu, Bitcoin piyasasının, volatilitesi yukarıdaki grafikte gösterildiği gibi sarı bölgeye kaydığında neden devasa ters / aşağı şamdanlar gönderdiğini kısmen açıklıyor.

Kripto para biriminin önyargı çatışması devam ederken, traderlar şimdi devam eden makroekonomik temellere bakarak bir sonraki fiyat yönünü tahmin etmek için diğer büyük piyasa katalizörlerine bakıyorlar.

ABD’deki teşvikler

Bitcoin piyasası, sürmekte olan ABD teşvik görüşmelerinin kısa vadeli hissiyatı artırmada önemli bir rol oynadığını fark etti. Geriye dönüp bakıldığında, Demokratlar ve Cumhuriyetçiler, koronavirüs pandemisinden etkilenen Amerikalıların evlerine ve işyerlerine yardım etmeyi amaçlayan yardımı tamamlayamadılar.

Demokratlar, 2,3 trilyon dolarlık bir paket istiyor, böylece yardımın büyük ölçüde harap olmuş bazı ABD eyaletlerine de yayılabilmesi gerektiğini vurguluyorlar. Bu arada, ikincisi anlaşmayı 1,6 trilyon $ ile sınırlamak istiyor. İki ay süren müzakerelerin ardından, 3 Kasım’da ABD başkanlık seçimleri yaklaşırken görüşme de sıkışmış durumda.

New York Times, özellikle ABD’deki istihdam artışı durduğunda bunu “tehlikeli bir gecikme” olarak nitelendirdi.

Bu arada Bitcoin, pahalı teşvik paketlerinin ABD doları üzerindeki etkisine karşı bir savunma olarak ortaya çıkıyor. Yatırımcılar, doların 2 trilyon dolarlık ilk koronavirüs rahatlamasından sonra olduğu gibi daha düşük olmasını bekliyor. Bu nedenle, riskleri Bitcoin dahil diğer varlıklara aktarırlar.

Kripto para birimi, özellikle ABD Kongresi ilk yardım fonunu geçtikten sonra Mart ortasındaki en düşük seviyesinden yüzde 200’den fazla yükseldi.

Buradan tüm kripto para ticareti yapan yatırımcıları tek çatı altında topladığımız Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.

Ancak şimdi, yardımın kesilmesiyle, yatırımcılar ABD doları piyasasına geri dönüyor ve Bitcoin gibi yükselen varlıkları yerel zirvelerine atıyor. Donald Trump’ın kendi sözleriyle, seçime kadar herhangi bir teşvik anlaşması olmayacak. Yani, kripto para birimi en azından 3 Kasım’a kadar zarar görmeyi bekliyor.

Bitcoin, simetrik üçgen modelinden bir kopuş bekliyor. Kaynak: TradingView.com

Teknik olarak, Simetrik Üçgen oluşumu, Bitcoin piyasasında büyük bir çöküş hareketine işaret ediyor. BTC / USD formasyonun zirvesine yaklaştıkça, Üçgenin yüksekliği kadar düşme riski de taşıyor. Bu, paritenin olumsuz hedefini 9.000 dolara yakın bir yere koyuyor.

Volatilite 3 Ayın En Düşük Seviyesine Gelirken Bu Durum Bitcoin İçin Ne Anlam İfade Ediyor?