ABD Enflasyon Verileri Açıklandı! Bitcoin Çakıldı!

ABD
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD enflasyon verileri az önce açıklandı. TÜFE yüzde 1,3 arttı, enflasyon yüzde 9,1 olarak açıklandı.

Ülkede TÜFE beklentileri yüzde 1,1 iken yüzde 1,3 olarak açıklandı. Enflasyon beklentileri ise yüzde 8,8 idi.

Dolar, güçlenerek yoluna devam ederken DXY endeksi, dün 108,5 seviyesine kadar yükseldi ve rekor tazeledi. EUR/USD paritesi, 1 değerine ulaşarak son 20 yılın en düşük seviyesinde kaldı.

Doların geleneksel piyasalarda güçlenmeye devam etmesi, kripto para piyasalarını da olumsuz etkilemeye devam ediyor. Düşüşe gerekçe olarak ise öne çıkan faktörler arasında ABD enflasyonunun yıllık yüzde 9’a çıkabileceğine dair beklentiler bulunuyordu. Beklentiler de bugün itibariyle tam olarak gerçekleşti diyebiliriz. ABD’de enflasyonun yüksek kalması ise FED 75 baz puanlık faiz artışına devam edebileceğine dair beklentilerin artması ile sonuçlanıyor. Bu durum, kripto paralar gibi yüksek riskli piyasalarda satış baskısının geçerliliğine korumasına neden olarak düşüş trendinin devam etmesi anlamına geliyor.

Bitcoin Çakıldı!

Bitcoin, açıklamanın ardından tam anlamıyla çakıldı. Bu yazının yazıldığı zaman diliminde yüzde 3’ün üzerinde bir düşüş yaşayarak 19.108 dolar seviyelerine kadar geriledi.

ABD Enflasyon Verileri Açıklandı! Bitcoin Çakıldı!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.