abd

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi’nin Piyasalara Etkisi Ne Oldu?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD’den tüm finansal piyasalar tarafından merakla beklenen güncel tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı verileri bugün 15:30 itibariyle geldi. Açıklanan verilere buradan ulaşabilirsiniz.

Dünkü “Bitcoin ve Ons Altın’da Yarın Dananın Kuyruğu Kopabilir!” adlı yazımı hala okumadıysanız okumanızı tavsiye ederim bu yazı sizler için o zaman daha anlamlı olacaktır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak, Bitcoin ve diğer kripto paraların teknik analizlerini kaçırmamak için bizi Twitter ve Telegram’dan  takip edebilirsiniz.

Açıklanan verilerden birisi iyi geldi diğeri ise kötü geldi. Dolayısıyla birbirini nötr’lemiş gibi bir durum oluştu. Tarım dışı istihdam beklentisi 700 bin civarındaydı ve 850 bin gelerek oldukça beklenenin üzerinde bir artış geldi. Hatta Mart ayından bu yana en iyi artış diyebiliriz. Fakat diğer taraftan açıklanan işsizlik oranı verisine baktığımızda işsizlik hala beklentinin altında çok altında kaldı bu veri kötü geldi. Yüzde 5,7’ye düşmesi beklenen işsizlik oranı yüzde 5,9 olarak beklentiden daha kötü geldi.

Bunun yanında ise saatlik kazançlara baktığımızda o da beklentinin altında kaldı. Yani istihdamda bir artış var bu çok güzel ama bunun yanında işsizlik oranı beklentinin altında kaldı. Ayrıca gelire baktığımızda yine beklentinin altında bir artış oranı geldi. Yani veriler hem iyi hem kötü geldi.

500’den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking’den para kazanmak için buradan Binance’ye yeni üyelik açma işlemleri durdurulmadan sizde hemen ücretsiz kayıt olabilir ve kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bitcoin ve Altın nasıl tepki verdi?

Önemli olan ise bu verilere piyasanın ne tepki vereceği. Ons Altın bu duruma şimdilik yukarı yönlü tepki verdi ve Altın 1794 dolara seviyesine kadar yükseldi. Bitcoin de bu duruma şimdilik yukarı yönlü tepki verdi ve 33724 dolara kadar yükseldi.

Normal şartlarda işsizlik oranı, tarım dışı istihdam verisi gibi olumlu gelseydi Bitcoin’de ve Ons Altın’da düşüş beklerdik ama açıklanan verilerin bir tarafı kötü, bir tarafı iyi olunca piyasalarda her ne kadar küçük hareketler gelse de şimdilik nötr bir etki oluşturmuş gibi görünüyor.

Sonuç olarak Amerika’da işsizliğin hala devam ettiğini görüyoruz. Ücretlerde yani gelirlerde henüz istenilen rakamlara ulaşamadılar. Eğer bunlarda iyi gelseydi. Beklediğimiz tepki dolar endeksinin güçlenmesi olacaktı ama dolar endeksine şuan baktığımızda herhangi bir yukarı tepki yok. Amerika 10 yıllık tahvillerine de baktığımızda herhangi bir yukarı tepki yok. Hatta ikisinde de biraz düşüş gelmiş.

Geçen ay veriler hep beklentinin altında gelmişti, dolar endeksinde ve 10 yıllık tahvillerde yükseliş ve Altın’da düşüş gelmişti. Şimdi gelen veriler ise iki yönlü ve ikiye ayırıp değerlendirmek gerekiyor. İstihdam yüksek geliyor ama işsizlik hala devam ediyor. Demek ki ABD’de ekonomide tam bir pozitif toparlanma yok. Eğer beklenilen gibi bir pozitif toparlanma verilerin hepsiyle desteklenseydi dolar endeksinde yukarı gidiş görecektik. Çünkü son dönemde ABD’deki veriler hep iyi geliyordu. Tarım dışı yine iyi geldi ama bu seferde işsizlik tarafı kötü gelince nötr etkiden ziyade dolar endeksinde düşüş bile geldi. Haliyle Bitcoin ve Altın’da hafif yükseliş geldi. Tarım dışı istihdam verisi yerine işsizlik oranı daha çok ön plana çıktı. Piyasalar şimdilik buna tepki vermiş gibi görünüyor. Bunu da dolar endeksinde gelen düşüş üzerinden görebiliyoruz.

Binance Türkiye açıldı, artık banka hesabımızdan doğrudan TL yatırıp, TL çekebilir ve TL ile kripto para al-sat yapabiliriz. Buradan Binance Türkiye’ye yeni üyelik açma işlemleri durdurulmadan sizde hemen ücretsiz kayıt olabilir ve kazanmaya başlayabilirsiniz.

Ben gelen tepkilere artık güvenmiyorum. Çünkü artık olması gerekenlerde olmuyor mantık dışı hareketler gelebiliyor. Bu verilere de güvenmeme başladım. Bu süreçlerde en güzel strateji ise her zaman kademeli alım ve kademeli satım yapmak gerekiyor. Sadece verilere güvenmemek lazım. Her an her şey değişiyor. Geçen ay verdiği tepkiyi bu ay tam vermiyor bende bunun sebebini işsizlik oranına bağlıyorum. Fakat ilginç bir durum var; tarım dışı istihdam verisi son 3 ayın zirvesine çıkıyor ama işsizlik oranı ve ücretler beklentinin altında kalıyor. Ben bu verilerden şunları anlıyorum; hala yüksek bir işsizlik var ve empoze edildiği gibi ABD’de ekonomide pozitif bir ilerleme yok. İşsizlik oranı ABD’de bu kadar çok para basmalarına, ekonomiyi bu kadar toparlamaya çalışmalarına rağmen işsizlik oranı beklentinin altında geliyor.

ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi’nin Piyasalara Etkisi Ne Oldu?

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!