Altın ve Gümüş’ün Yükselişi Bitcoin’i Ne Yönde Etkileyebilir?

Altın ve Gümüş’ün Yükselişi Bitcoin’i Ne Yönde Etkileyebilir
Altın ve Gümüş’ün Yükselişi Bitcoin’i Ne Yönde Etkileyebilir
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın ve gümüş’ün yükselişi Bitcoin’i ne yönde etkileyebilir? Lider kripto para birimi Bitcoin, 11.500 dolar sınırını aştı. 2020 yılının Mart ayında ABD borsaları kripto para sektörünü ve geride kalan bütün piyasaları aşağıya çekti. Kara Perşembe olarak adlandırılan 12 Mart tarihinde Bitcoin 3.700 dolara kadar geriledi ve birçok ABD endeksi dip noktayı gördü. O tarihten bu yana devam eden yükseliş ile Bitcoin 11.500 dolar seviyesine kadar çıktı.

300’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den kazanç sağlamak için bu linkten Binance’ye kayıt olabilirsiniz.

Bitcoin’in yanı sıra Altın ve Gümüş cephesinde de rekor seviyeler görülüyor. Ons Altın 1.930 dolar seviyesine kadar yükselerek rekorunu geliştirdi. Gram altın 451 TL seviyesini görürken, Çeyrek Altın 753 TL seviyesini gördü. Ons Gümüş son 7 yılın en yüksek seviyesini gördü ve 26 dolara kadar çıktı.

Altın ve Gümüş’ün Yükselişi Bitcoin’i Ne Yönde Etkileyebilir?

Sınırsız olarak basılan para karşısında yatırımcıların sınırlı arza sahip Altın, Gümüş ve Bitcoin gibi varlıklara yönelmeleri aslında oldukça normal görünüyor. Altın ve Bitcoin’in sınırlı sayıda olması aynı noktada kesişmelerini sağlıyor. Altın ve Gümüş’ün yükseliş kazanması Bitcoin değerlerine olumlu etki etmiş durumda. Bitcoin’in 11.500 dolar sınırını aşıp 12.500 dolara çıkması bekleniyor.

Özellikle Altın’ın Bitcoin piyasasında çok önemli bir yeri var. Yani Altın fiyatlarında görülecek bir gevşeme Gümüş, Bitcoin ve altcoin’ler için tam anlamıyla felaketi beraberinde getirebilir. Bitcoin’in düşüşü ile kripto para piyasasındaki birkaç istisna altcoin dışında bütün projelerde düşüş yaşanır.

Altın ve Gümüş: Bitcoin

Tarihsel grafiklere bakıldığında Altın yükselişinin Bitcoin’e her zaman artış getirmediği ancak buna rağmen her düşüşte Bitcoin’in de etkilendiği görülüyor. Ancak Bitcoin’in Altın’a rağmen de yükseliş şansı var. Bunun nedeni yeni nesillerin Altın’dan çok Bitcoin yatırımına ilgi duyması.

Altın fiyatı durma noktasına gelse de ABD tarafından dağıtılan teşvik ödemelerini Bitcoin almak için kullanan yatırımcılar ve genç nesil Bitcoin fiyatının yükselmesini sağlar. Yine de bu noktada kurumsal yatırımcıların önemi çok fazladır. Eğer kurumsal yatırımcı Altın ile beraber Bitcoin’in de düşeceğini düşünmeye başlar ve bu noktada pozisyon alırsa fiyat sert bir şekilde düşecektir. 12 Mart tarihinde de tam olarak böyle bir olay yaşanmıştır.

ABD Doları ise son 2 yılın en düşük seviyesine gerilemiş durumda. Amerika Birleşik Devletleri’nde koronavirüs salgını yoğun bir şekilde hissediliyor. Covid-19 vakalarının artışı ve ikinci dalga korkusu dolardaki düşüşün daha da hızlanabileceğini düşündürüyor.

ABD ve Çin arasındaki tartışmalar ile seçim gibi etkenler doların geleceğini iyice belirsizleştiriyor. Bu durum Altın ve Bitcoin’in yükleşine dönüşmüş durumda. Bitcoin, doların değer kaybettiği bu dönemde değer kazandı. Dolar son 2 yılın en düşük seviyesine gerilediğinde Altın rekor kırdı bunu Gümüş takip etti ve Bitcoin ile altcoin’ler de bireysel yükselişler yakaladı.

Bitcoin tam o tarihlerde 11.500 dolara, Ethereum ise Bitcoin’in etkisiyle 389 dolara kadar çıktı. Doların düştüğü bu dönemde Bitcoin’in artışı ise güvenli liman alternatiflerinden biri olduğunu yeniden gösterdi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!