Amerika Merkez Bankası Piyasaya 90 Milyar Dolar Verdi

amerika merkez bankası
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerika Merkez Bankası (FED), Corona Virüsü’nün etkilerini azaltmak için piyasayı kontrol altında tutmak için bazı yollar deniyor.

Amerika Merkez Bankası, piyasayı rahatlatmak için piyasaya bir günde 90 milyar dolar para verdi. Wall Street Journal’a göre bu durum ABD’deki bankaların ne kadar zor durumda olduklarını gösteriyor.

Büyük likidite krizi

Corona Virüsü paniği tüm dünyayı sardığı için küresel piyasalar bu durumdan olumsuz yönde etkileniyorlar. Türkiye’nin ve diğer ülkelerin merkez bankaları bu virüs ile ilgili yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyor.

Amerika Merkez Bankası FED’in virüs paniğinin etkilerini azaltmak için faiz oranında yüzde 50 puan düşürdü. Kamuya açık olarak paylaşılan bu verilere Amerika Merkez Bankası, puan düşürmenin ardından bir adım daha attı. Piyasaya repo yolu ile 90 milyar dolar para verdi. Bu rakam 9.8 milyon Bitcoin’e tekabül ediyor.

Ülkelerin merkez bankaları likiditeye ihtiyaç olması durumunda bankalara günlük, haftalık ve aylık vadelerle para veriyorlar. Bankalar ise bu likidite sorununu çözmek için merkez bankalarından bu paraları alabilmek için bazı varlıkları merkez bankasına satıyor ve vade sona erdiğinde ise bu varlıkları geri satın alıyorlar.

Amerika Merkez Bankası’nın bir günde 90 milyar dolarlık repo işlemi yapmış olması çok fazla kişinin dikkatini çekti. Bunun sebebi ise bu durumun ortada çok ciddi bir likidite krizi olduğunu gösteriyor olmasından kaynaklanıyor.

Deutsche Bank uyarmıştı

Deutsche Bank yetkilileri, küresel piyasaların çok kötü durumda olduklarını açıklamıştı ve insanları uyarmıştı.

Deutsche Bank’ın yapmış oldukları araştırmalarına göre küresel piyasaları büyük bir likidite sorunu bekliyor. Asıl endişe vericek durum ise artık merkez bankalarının bu likidite sorununu çözebilmek için yapabilecekleri bir şeylerinin kalmamış olması.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!