Arap Bankası Blockchain Tabanlı Kredi Sistemi Kuruyor!

Blockchain tabanlı kredi
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Suudi Arabistan’ın İslam Kalkınma Bankası Grubu’nun (ISDB) araştırma birimi, Blockchain tabanlı kredi yönetim sistemi geliştirmeyi hedefliyor.

Bu projeyi yapabilmek için bankanın İslami Araştırma ve Eğitim Enstitüsü (IRTI), Samsung destekli Blockchain şirketi Blocko ile ortaklık kurdu. Bu ortaklık, Blocko’nun Nisan ayında Orta Doğu, Afrika ve Güneydoğu Asya’da başlattığı E24P bölgesel konsorsiyumunun bir parçası olarak oluştu. IRTI, Blockchain tabanlı akıllı bir kredi yönetim platformu oluşturmak için Blocko’nun E24P’siyle ortaklık yapıyor.

Teknik ve ekonomik zorlukların önlenmesi amaçlanıyor

İslami finans sektörünün 2022 yılına kadar 2 trilyon dolardan 3.78 dolara yükseleceği tahmin edildiğinden dolayı, IRTI Genel Müdürü Dr. Sami Al Suwailem hala “İslami finans sektörünün gerçekten gelişmesini engelleyen” çeşitli teknik ve ekonomik zorluklar olduğunu söylüyor.

Geleneksel finans kuruluşlarının ve bankacılık sisteminin aksine, İslami bankalar kredilere faiz uygulamamakta veya kredi temerrütlerini (borcunu vaktinde ödememek) cezalandırmamaktadır. Bunun yerine İslami bankalar daha çok hayır kurumlarına bağışlanan geç ödeme ücreti talep ediyorlar.

Bununla beraber bu yaklaşımın yani borçlara faiz işlenmemesi sistemi aslında borçluların kredilerini geri ödeme aciliyetini ortadan kaldırdığı için birçok sorun teşkil ediyor. Ayrıca bunun yanında bu İslami bankalar borçlar geç ödendiği için alınan geç ödeme ücretini hayır kurumlarına verimli bir şekilde dağıtma zorluğu ile karşı karşıya kalıyorlar.

E24P konsorsiyumu ve IRTI tarafından geliştirilen ve Aergo hybrid Blockchain sistemine dayanacak olan akıllı kredi yönetim sisteminin, zamanında geri ödemeleri teşvik edecek bir teşvik mekanizması kurması bekleniyor. Ayrıca, Blockchain tabanlı kredi sistemi ile kredi temerrütlerinden ötürü doğan geç ödeme ücretleri tek bir havuzda toplanacak ve oradan doğrudan bu hayır kurumlarına otomatik olarak dağıtılacak ve İslami bankalar bu temerrütlerden ötürü oluşan ücretleri tek tek dağıtma zorluğundan kurtulacak.

Blockchain tabanlı kredi sistemi ile daha açık, güvenli ve şeffaf bir kredi sistemi

Blockchain tabanlı oluşturulacak bu kredi sisteminin, hem İslami bankalara hem de diğer finansal kuruluşlara, ilgili tarafların gizliliğinden ödün vermeden kredi değerlendirmelerini daha güvenli ve şeffaf bir şekilde yapmalarına yardımcı olduğu söyleniyor. E24P CEO’su Phil Zamani, bu yeni kredi sisteminin bankalara “İslami finans dünyası üzerinde önemli bir etkiye sahip olma potansiyeline sahip gerçekten eşsiz bir çözüm sunmasına” yardımcı olacağını söyledi.

Blockchain tabanlı kredi sistemi; kredi raporlaması, kredi notu, kredi geçmişi ve kredi sigortası gibi başka şekilde kısıtlanmış finansman fonksiyonlarını da ekleyerek maliyetleri ve işletme zorluklarını daha da azaltabilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!