Avrupa Merkez Bankası Kripto Para Sektörü İçin Bildiri Yayınladı! Bildirinin İçeriği Nedir?

Avrupa
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Merkez Bankası’nın yayınladığı bildiriye göre, kripto para piyasasının büyüklüğündeki önemli artış, sektör yatırımcıları için daha fazla risk getirebileceğinden, özellikle son zamanlarda gördüğümüz olaylardan sonra, hükümet kurumlarının düzenlemelerde acele etmesi gerektiğini vurguluyor.

ECB’nin finansal istikrar incelemesinin önceden yayınlanan bölümünde belirttiği gibi, kripto para birimi finansal kurumlar arasında giderek daha popüler hale geliyor ve bu da küresel finansal sisteme ek riskler getirebileceği anlamına geliyor. Ayrıca daha önce bahsedilen oynaklığın geleneksel finansal sistem üzerinde çok az etkisi olduğu veya hiç etkisi olmadığı görülmektedir.

BTC
Kaynak: TradingView

Düzenleyicilerin araştırma ve geliştirme raporlarına göre, kripto para varlıkları finansal istikrar riski getirebilecek bir durumda. Finansal piyasaların küreselleşmesi nedeniyle de, dijital varlıklar geleneksel finansal sistemleri doğrudan etkiliyor ve küresel aktörlerin düzenlemesini gerektiriyor.

Kripto para piyasasını hızlı bir şekilde düzenleme dürtüsü, yatırımcıların algoritmik stabilcoin mekanizmasındaki kusurların neden olduğu UST’nin depeg’i nedeniyle milyarlarca dolar kaybettiği kötü şöhretli TerraUSD durumundan sonra ortaya çıktı.

Yılın başından bu yana Bitcoin, değerinin yaklaşık yüzde 40’ını kaybetti. Düzenleyiciler, lider kripto para biriminin değişken doğasıyla ilgileniyor ve yatırımcılara faydadan çok risk getirdiğine inanıyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
1
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!