BİTCOŞAR
En Güncel Bitcoin ve Kripto Para Haberleri
BTC
$63,499.10
ETH
$4,200.90
XRP
$1.10
LTC
$195.84
LINK
$32.27
BNB
$486.86
XTZ
$6.67
EOS
$4.83
NEO
$44.74
$63,491.11
+5.17%
$4,199.79
+4.24%
$1.10
+1.86%
$195.72
+3.7%
$1.00
0%
$1,542.62
+4.24%
$288.26
+4.14%
$55.80
+2.72%
$174.83
-1.02%

Binance, Kripto Para Madencilik Havuzunu Başlattı!

0

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

En büyük kripto para borsalarından olan Binance, kripto para madencilik havuzu uygulamasını başlattı. Fakat kripto para uzmanları bu madencilik havuzunun hash (algoritma) gücünün merkezileştirilmesinden endişe duyuyor.

Binance 27 Nisan tarihinde madencilik havuzu olan “Binance Pool”u başlattı. Bu madencilik havuzu 31 Mayıs 2020 tarihine kadar ücretsiz olarak hizmete verecek ve daha sonra yüzde 2,5 oranında ücret alacak. Binance Pool’un tanıtıldığı basın bülteninde büyük kripto para madencilerinin ücretsiz hizmet süresinin uzatılması için kendileri ile iletişime geçebileceklerini belirtiyor.

Binance, Kripto Para Madencilik Havuzunu Başlattı! 1 - Ömür Boyu Komisyonlarda 10 İndirim Kazan 1

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Telegram'dan, Twitter'dan, Facebook'dan ve Instagram'dan takip edin. Ayrıca ücretsiz eğitim videoları için YouTube kanalımıza mutlaka abone olun!

Bu büyük kripto para borsasının 1000’den fazla çalışanı bulunuyor. Bu 1000’den fazla personelin yaklaşık 15’i bu madencilik havuzu olan Binance Pool için tam zamanlı olarak çalışacak.

Platformalar arası entegrasyon

Binance Pool, hem iş kanıtı anlamına gelen Proof-of-work (PoW) hem de Proof-of-stake (PoS) madencilik protokollerini destekliyor.

Havuz aynı zamanda borsa platformunun geri kalanı ile entegre edildi. Bundan dolayı Binance Pool, kripto para madencilerinin borsanın alım-satım (trading), borç verme (lending) ve staking dahil çeşitli platformları arasında kolayca para transferi yapmalarına olanak sağlıyor.

Madencilik havuzu başkanı Lisa He, açıklamasında şunları söyledi:

“Madencilik için daha önce yapılan geleneksel kripto para madenciliğini finansal hizmetlere bağlayarak madencilik sektörüne daha fazla imkan sağlayarak kapsamlı bir platform oluşturmayı amaçlıyoruz.”

Binance borsasının kurucusu ve aynı zamanda CEO’su Changpeng Zhao (CZ) ise açıklamasında şunları söyledi:

“Madenciler, küresel kripto para pazarının ayrılmaz parçalarıdır. Bu yüzden bu madencileri güçlendirerek kripto para sektörüne önemli büyüme ve ölçek sağlayacak.”

CEO Changpeng Zhao, 24 Nisan tarihinde Twitter hesabından Binance Pool’un ilk bloğunu oluşturduğunu açıkladı.

Coinzilla Banner (728x90)

Kripto para uzmanları madenciliğin merkezileşmesine endişeli

Binance Pool, kripto para uzmanlarından çeşitli geri dönüşler aldı ve bazı uzmanların yorumları madencilik havuzunun diğer rakip madencilik havuzları arasında Bitcoin (BTC) hash oranının daha da merkezileştirilmesine sebep olacağı endişelerini dile getirdi.

Kripto para uzmanlarından “HsakaTrades” isimli Twitter kullanıcısı Bitcoin’in hash oranı dağılımı grafiğini şu önemli tespit ile tweetledi:

“Bu hash dağıtım grafiği yakında sadece bir renkten oluşacak.”

Başka bir kullanıcı ise HsakaTrades’e şunları yazdı:

“Bu özellik Bitcoin için ya çok sayıda madencilik havuzu rekabeti ve sundukları merkeziyetsizlik için harika olacak ya da tam tersi olacak.”

Binance Pool, merkeziyetsiz bir güç olacak

Bu eleştiriye yanıt olarak madencilik havuzu başkanı Lisa He, Binance Pool’un kripto para madenciliği sektörü üzerinde merkeziyetsiz bir güç oluşturacağını savundu.

Lisa He şu açıklamayı yaptı:

“2018 yılında bir madencilik cihazı üreticisinin madencilik havuzu, tüm Bitcoin ağının yaklaşık yüzde 51 hash gücüne sahipti ve bu Bitcoin ağının güvenliği konusunda büyük şüphe uyandırıyordu.”

ve şunları ekledi:

“Binance gibi kripto para sektörünün öncü aktörlerinin kripto para madenciliği sektörüne girmeye ve sektörün bilgi işlem gücüne katkıda bulunmaya başlamasıyla, madencilik sektörü arasında aslında iki yıl öncesine göre daha merkeziyetsiz hale geliyor. En büyük kripto para madencilik havuzları, tüm bu ağın bilgi işlem gücünün yüzde 20’sinden daha azına sahip ve Bitcoin ağındaki varlıklar daha güvenli.”

Çok düşük hacimli olan borsalarda işlem yaparak paranızı potansiyel hırsızlık, hacklenme ve dolandırıcılık gibi faaliyetlere kurban edip sakın riske atmayınız. Dünyanın en yüksek hacimli kripto para borsası olan ve diğer borsalara göre çok az komisyon alan Binance'de hesap açarak tüm işlemlerinizi güvenli ve az komisyon ödeyerek yapabilirsiniz. Buraya tıklayarak Binance borsasından hesap açabilirsiniz. Asla yatırım tavsiyesi değildir! Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Asla yatırım tavsiyesi değildir! 
Sorumluluk Reddi Beyanı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İlgili Haberler
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.