Bitcoin

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Bitcoin Artık Rus Rublesinden Daha Değerli!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin, küresel finansal sistemin büyük liglerinde ve jeopolitik olaylar onun lehine oynuyor.

Piyasadaki en büyük kripto para birimi, Rus Rublesinin son 30 yılda görülmeyen en düşük seviyelere düşmesinden sonra, en büyük kapitalizasyona sahip para birimlerinin küresel sıralamasında kendisini Rus Rublesinin üzerinde konumlandırmayı başardı.

Screenshot 2
Kaynak: TradingView

Son 24 saat içinde Bitcoin fiyatında yüzde 12’lik eşzamanlı bir toparlanma, BTC’yi Meksika pezosu ve Tayland bahtının kapitalizasyonunun üzerine çıkardı.

BTC Yavaş Yavaş Finansal Merdiveni Tırmanıyor

Bu dalgalanma ile Bitcoin, Suudi Arabistan, İsrail ve İsveç gibi ülkeleri geride bırakarak en değerli 15 para birimine girdi.

29.021.260 BTC’lik bir kapitalizasyona sahip İsviçre frangı, yenilmesi gereken bir sonraki rakip olarak üst sırada yer alıyor. Dolaşımdaki mevcut BTC’nin yazı yazılırken yaklaşık 18.992.737 arzının dolaşımda olduğu göz önüne alındığında, Bitcoin’in küresel merdivende yeni bir adımın yakalanmasını kutlaması için yüzde 52’lik bir artış gerekli olacaktır.

Bitcoin, dünyanın en büyük şirketlerinin ve emtialarının piyasa değeriyle karşılaştırılırsa, kripto para birimi dünyadaki tüm paladyumun tüm piyasa değerini çoktan aştı. Meta, Berkshire Hathaway, Visa, Mastercard, JP Morgan Chase ve dünyanın en büyük ETF’si olan SPDR S&P 500 ETF Trust’tan daha iyi performans gösteren dünyanın en değerli dokuzuncu varlık konumunda yer alıyor.

Bitcoin’in üstünde, dünyanın en zengin adamı olan Elon Musk’ın sahibi olduğu elektrikli otomobil üreticisi Tesla ve ardından 1,3 trilyon doların üzerinde bir sermaye ile yenilecek emtia olarak gümüş yer alıyor.

Merak edenler için, şu anda tüm kripto piyasası, toplam 1,896 trilyon dolar değerinde listede 5. sırada yer alıyor. Altın, 12,1 trilyon dolarlık kapitalizasyonla tartışmasız bu konuda liderdir.

Rusya ve Ukrayna Arasındaki Savaş Bitcoin’i Nasıl Etkiliyor?

Kripto topluluğu, genel anlamda, Ukrayna lehine konuşup hareket ederek taraf tuttu, bu nedenle genel duygu olumluydu.

Ukrayna hükümeti, herhangi bir potansiyel sansür tehlikesi olmadan, bağışları hemen almak için bir Bitcoin adresi açıkladı. Tahminlere göre, yalnızca kripto para birimi olarak Ukrayna, savaşı finanse etmek için 20 milyon dolar fon topladı.

Ancak Ukrayna’nın yararlandığı gibi, Rusya’nın da yararlanma olasılığı var ve Ukrayna hükümetinin kendisi bir baskı önlemi olarak Rus kullanıcı cüzdanlarının sansürlenmesi çağrısında bulundu.

Ancak Bitcoin tarafsız ve Bitcoin ticareti, kendi para birimlerinin devalüasyonuna karşı önlem alan Ruslar arasında popüler hale geldi.

Bitcoin Artık Rus Rublesinden Daha Değerli!
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!