Bitcoin, Halving’e Ramak Kala Çakıldı; Pek Çok Yatırımcı Zarar Etti!

bitcoin
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin (BTC), dün ani bir çöküşle 15 dakika içerisinde %14 değer kaybetti. BitMEX’te dün yaşanan tasfiyeler sırasında gerçekleşen ani çöküşle Bitcoin fiyatı, 9.450 dolardan 8.101 dolara düştü.

Bitcoin borsası BitMEX’te, Bitcoin fiyatının 15 dakikadan kısa bir sürede yaklaşık 1.350 dolar değer kaybetmesi, 10.000 dolara yakın marj yatırımcılarını sarstı. Tasfiyelerin %98’i long pozisyonlardan oluşuyordu.

BitMEX’te bir günde 295 milyon dolar tasfiye

Piyasa verileri toplayan Cryptometer, dün sadece BitMEX’te 295 milyon dolar değerinde tasfiye gerçekleştiğini ve bunların %98’inin long pozisyonlar olduğunu açıkladı. Buna karşılık, 5,7 milyon dolar değerinde short pozisyonda tasfiyeler gerçekleşti. Bu tasfiyelerin %93 kadarı BitMEX’in XBT/USD piyasalarında gerçekleşti. Tasfiyelerin 12.3 milyon dolar tutarındaki %4.1’i XRP’de olurken, Ethereum (ETH) tasfiyeleri ise 6.5 milyon dolar ile %2.2’de kaldı. XRP ve ETH tasfiye işlemleri, ilgili piyasalarda gerçekleşen toplam tasfiye işlemlerinin sadece %0.02 ve %0.22’sini oluşturuyor.
Tasfiyelerin kısa sürede ve hızla gerçekleşmesi, yarılanma sonrası uzun vadede kazanç beklentisi içindeki perakende yatırımcılarının hayallerini yıktı. Bununla birlikte, Bitcoin, iki aydan kısa süre içerisinde %150 değer kazanmıştı.

“Borsa tahrikleri zarara uğrattı”

Öte yandan, yaşanan çöküşle ilgili değerlendirmeler de gelmeye devam ediyor. Örneğin, birçok üst kripto para borsasının, son haftalarda yarılanma etkinliğine dikkat çekmek için, yükseliş vakalarını öne çıkaran makaleler yayınladığı, bunun da bazı kullanıcıların zarara uğramasına yol açtığı yorumları yapılıyor.
Bu borsalardan Bittrex Global, 5 Mayıs tarihinde kullanıcılarına, “Yarılanmadan önce daha fazla Bitcoin satın alın!” başlıklı bir e-posta gönderip onlara ek limit açtı. Bu mailin telkiniyle Bitcoin satın alan yatırımcıların çoğu zarar etti.

Yüksek kaldıraçlı türevler borsası Bybit ise, 9 Mayıs’ta yayınladığı raporda, BTC’nin 10.000 dolarlık alanı yeniden test etmesiyle pazarın yarıya inmesini önlediğini iddia ederek, Bitcoin’in kısa vadede ‘boğa trendi’ne geçeceğine dair analizler yaptı. 10.000 dolardan 5x veya daha fazla kaldıraç ile Bitcoin satın alan kullanıcılar, büyük zarara uğradı.

“Bitcoin Halving” (Yarılanma) nedir?

Bitcoin’de, her dört yılda bir madencilik ödülü yarıya indirilir. Buna Bitcoin halving (yarılanma) denir. Şimdiye kadar Bitcoin halving iki kez gerçekleşti. Bitcoin her on dakikada bir yeni bir blok üretmek için tasarlandığından üçüncü halving’de 12 Mayıs 2020’de gerçekleşti. Bitcoin yarılanmasının temelini oluşturan fikir, enflasyonu en aza indirmek, mümkünse sıfırlamaktır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!