Bitcoin

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Bitcoin İşlem Maliyeti Düşüyor! Madenciler Nasıl Etkileniyor?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tüm bu yıllar boyunca uzmanlar, hareketini yakından izleyerek ilginç kalıplar belirlediler. Gözlemciler, ağ, piyasa koşulları ve yatırımcı duyarlılığı üzerindeki bu kalıpları genellikle iki faktörün uyandırdığını öne sürüyorlar. Bu faktörlerden herhangi birinde meydana gelen bir değişiklik, ekosistemde birçok olayın ortaya çıkmasına neden olur.

Bu uzmanlar tarafından yapılan son gözlem, her dört yılda bir işlem maliyetinin düştüğüne işaret ediyor. Örneğin, bir Bitcoin işleminin maliyeti 14 Temmuz Perşembe günü 56.846 dolara düşürüldü. Bu düşüş, ağda dört yıllık bir maliyet düşüşü döngüsünü gösteriyor.

Başlangıçta, BTC işlemlerinin maliyeti genellikle tahmin edilemezdi çünkü madencinin gelirini bölmek için işlem sayısı kullanılarak elde edildi. Ancak şimdi, son veriler, kripto meraklıları için daha tatmin edici bir model olduğunu kanıtlamış görünüyor.

Bitcoin Verileri Öngörülü Bir Model Gösteriyor!

Maliyet hareketine ilişkin mevcut verilere göre, Temmuz 2022’de işlem maliyetinde yüzde 81’den fazla düşüş görüldü. Bu oran, Mayıs 2021’deki 300,331 ABD doları tutarındaki yüksek işlem maliyetleri kullanılarak elde edilmiştir.

İşlem maliyetlerinde böylesine bir artışa neden olan faktörler, zincirleme işlemlerin azalması ve uzun süreli bir ayı piyasasıydı. Ardından, birçok kripto yatırımcısı, sektöre nüfuz eden düzenleyici zorluklar arasında faaliyet göstermekte zorlandı.

Ama şimdi, işlemlerde yukarı ve aşağı trendin dört yılda bir meydana geldiği görülüyor. Veriler, bu örüntünün ilk olarak 2014’te ortaya çıktığını, ardından bir sonrakinin 2018’de ve şimdi de 2022’de 4 yıllık bir döngü gösteren bir başkasının meydana geldiğini bizlere sundu.

Bu verilere dayanarak uzmanlar, 2026 yılına kadar başka bir döngünün gerçekleşeceğini ve 50 dolara kadar düşüşe neden olabileceğini tahmin ediyor. Öte yandan madenciler, 2022’den bu yana kötüleşen gelirlerini kaybediyor. Raporlara göre, Temmuz 2022, madencilerin son 2 yılda gördüğü en kötü yıl oldu.

Piyasa Çöküşü Madencinin Gelirini Tamamen Etkiliyor!

Madencilerin Temmuz 2022’de gelir kaybı kaydetmeleri şaşırtıcı değil. Kripto piyasası, bir oran artışının açıklanmasından, yükselişin etkinleştirilmesinden ve Terra ağının çökmesinden bu yana pek iyi performans göstermedi.

Bu olaylar düşen piyasa fiyatlarına çok büyük katkıda bulundu. Sonuç olarak, madenciler artık Bitcoin madenciliğinde işletme maliyetlerine daha fazla harcama yapıyor.

Kaynak: TradingView

Neyse ki, piyasa GPU fiyatlarında bir düşüş gördü ve madenciler için bir umut ışığı sağladı. Bu sayede madenciler, donanımları uygun fiyatlarla alabilir ve işletim maliyetlerini azaltabilir.

Madencilerin donanımlarını satın aldıkları fiyat yüzde 15 düştü. Bunun nedeni, birçok kart üreticisinin çip sıkıntısı nedeniyle bir süre dükkanı kapattıktan sonra yeniden faaliyete geçmesidir. Şimdi, bu grafik kartlarının arzı, taleplerinden daha yüksek, birçok kartın boğazla mücadele etmek için MSRP’lerin altında satmasına neden oluyor.

Bitcoin İşlem Maliyeti Düşüyor! Madenciler Nasıl Etkileniyor?