Bitcoin Karbon Emisyonu Havacılıktan 50 Kat Daha Düşük: Bu Ne Anlama Geliyor?

Bitcoin
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin (BTC), yüksek elektrik tüketimi ve korkunç bir karbon ayak izi nedeniyle rutin olarak eleştiriliyor.

Bitcoin, Havacılık, Altın veya Çamaşır Kurutma Makineleri: Çevre için Hangisi Daha İyi?

Dijital varlık yönetimi platformu Coinshares tarafından yayınlanan, ‘Bitcoin Madencilik Ağı’ raporuna göre, Bitcoin’in (BTC) iklim değişikliği üzerindeki etkisi, bırakın bazı ulus devletleri bazı endüstrilerle karşılaştırıldığında bile fazlasıyla abartılıyor.

Başlangıç ​​olarak, dünyadaki tüm Bitcoin (BTC) madencileri, küresel elektrik tüketiminin yalnızca yüzde 0,05’ini kullanır. Dünya nüfusu 162.194 TWh tüketirken, Bitcoin kullanıcıları 89 TWh’den sorumludur.

Karbon ayak izleri söz konusu olduğunda (12 ay içinde bütün endüstriler tarafından salınan tonlarca karbondioksit olarak hesaplanır), Bitcoin (BTC) madenciliği bazı sektörlerle rekabet bile edemez.

Yani havacılıktan 50 kat, klimalardan 25 kat daha az ve veri merkezi sektörünün yarısı kadar daha az CO2 yayar. Dünyanın çamaşır kurutma makineleri bile Bitcoin (BTC) madencilerinden yüzde 12 daha fazla CO2 yayar.

Bitcoin, Karbon Ayak İzini Tamamen Dengelemek için Tüm Şansa Sahip

Bitcoin (BTC) genellikle dijital altınla karşılaştırıldığından, altın madenciliği endüstrisinin çevre için Bitcoin madenciliğinden üç kat daha tehlikeli olduğunu çoğu kişi bilmez.

Bununla birlikte, bu sayılar bile azaltılabilir: Bitcoin (BTC) madenciliği, alevli ve gazlı doğal gaza geçebilir. Bu devrim gerçekleşirse, dünya çapında Bitcoin madenciliği karbon negatif hale gelecektir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!