Bitcoin

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Bitcoin ve ABD Hisse Senedi Korelasyonu Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesinde!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2022’nin başlangıcı, Bitcoin iki aydan kısa bir süre içinde yüzde 15’ten fazla düştüğü için çok iyi geçmedi. Bu düşüşle birlikte kripto para birimi, en büyük ABD borsa endekslerinin performansına benzer hale geldi ve CryptoQuant’a göre iki varlık sınıfı arasındaki korelasyon tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Bitcoin ve S&P 500 Korelasyon Halinde

Tipik COVID-19 endişelerinin yanı sıra, 2022, bazıları ekonomik, bazıları ise jeopolitik alandan olmak üzere daha fazla endişeyle başladı.

Daha doğrusu, ABD Merkez Bankası (Fed), bu yıl Mart ayı itibarıyla faiz oranlarını artırma planlarını ana hatlarıyla açıkladı ve bu, çoğu finansal piyasa üzerinde hemen etkisi oldu.

Ancak, Doğu Avrupa’daki durum ve Rusya ile Ukrayna arasında artan gerilim önemli ölçüde daha endişe verici olan bir konu oldu. Dünyanın kara kütlesine göre en büyük ülkesi Ukrayna’nın sınırlarını tehdit etmeye devam ederken ve ABD ve Almanya’nın başını çektiği çoğu Batılı ülke yaptırım uygulamaya istekli olduğundan, finansal piyasalar daha da fazla zarar görüyor.

Hisse senetleri gibi tipik olarak daha riskli olarak kabul edilen varlıklar son birkaç hafta içinde değer kaybetti. Rusya’nın borsasında ve dünyadaki piyasalarda düşüşler yaşadı. Bu, ABD piyasalarında işlem gören en büyük 500 şirketi izleyerek S&P 500’ün performansını gözden geçirerek açıkça görülmektedir. Popüler endeks, yılın başından bu yana yüzde 10’dan fazla düştü.

Bitcoin ise kendisini güvenli liman varlığı olarak kurmaya çalışıyor ancak son fiyat hareketleri hala daha riskli olduğunu gösteriyor. Kripto para birimi bu yıl 1 Ocak’tan bu yana yaklaşık yüzde 15 düştü.

Aslında, hem Bitcoin hem de S&P 500’ün performansını gözden geçiren CryptoQuant, bunların aynı hizada hareket ettiğini belirledi ve aralarındaki pozitif korelasyon yeni bir zirveye ulaştı.

PIC1 1
Bitcoin ve S&P 500 Korelasyonu. Kaynak: CryptoQuant

Analitik şirketinin CEO’su bu sonuçtan iki sonucu vurguladı. Bir taraftan bu, BTC’nin mülkiyeti hisse ticareti yapan yeni oyuncular tarafından değiştiği için geleneksel kurumlar tarafından benimsendiği anlamına geliyor. Öte yandan, BTC, şimdilik bir güvenli liman varlığı değil.

Altın Ne Durumda?

Güvenli liman varlıklarından bahsederken, geleneksel olarak bir riskten korunma aracı olarak kabul edildiğinden altına da bakmak gerekir.

Yukarıda bahsedilenler de dahil olmak üzere çoğu finansal varlık, 2022’nin ilk birkaç haftasında kırmızıya dönerken, külçe altın yaklaşık yüzde 5 arttı. Şu anda altın, yaklaşık 1.900 dolar/ons ile Haziran 2021’in başından bu yana en yüksek fiyat noktasına ulaştı.

Bitcoin ve ABD Hisse Senedi Korelasyonu Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesinde!
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!