Brezilya’nın Kripto Düzenleme Yasası Senatoda Oylamaya Hazırlanıyor!

Brezilya
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Proje, senatonun Ekonomik İşler Komitesi’nin (Economic Affairs Committee) oybirliğiyle onaylamasının ardından önemli bir yasama aşamasından geçti.

Brezilya’nın kripto düzenleme tasarısı, oylanması planlanan senatoda çok önemli bir yasama aşamasını geçti. Bu gelişme ise, senatonun Ekonomik İşler Komitesi’nin önerileri oybirliğiyle kabul ettiği 22 Şubat’ta geldi.

İlerleyen Günlerde Kripto Piyasasını Neler Bekliyor!

Tasarı, senato tarafından kabul edildiği takdirde, tartışılacağı ve oylanacağı konum alt meclis olan Temsilciler Meclisi’ne taşınacak. Alt meclis tarafından da kabul edilirse, yasalaşması için Başkan Jair Bolsonaro’nun önüne sunulacak.

Bu projenin gerçekleşmesi ve Başkan Bolsonero’nun resmi hale getirmesi durumunda Brezilya, hükümet tarafından kararlaştırılan bir dizi düzenlemeye göre kripto para varlıklarının belli sınırlar içinde çalışmasına izin veren en büyük Latin Amerika ülkesi haline gelecek.

Düzenleme, yatırımcıların çıkarlarının kanunla korunmasını sağlamak amacıyla hayata geçecek. Kara para aklama, terörün finansmanı ve diğer benzer faaliyetler yoluyla kripto para birimlerinin kötüye kullanımı da yasal ağın kapsamına girecek.

Projenin İçeriği Nelerden Oluşuyor?

Senatör Flavio Arns tarafından sunulan yasa tasarısı, sanal varlıklar, komisyoncular ve dijital varlık borsaları gibi hizmet sağlayıcılarını içeriyor. Brezilya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun ilk kripto para teklifleri (ICO’lar) dışında diğer kripto faaliyetlerini de düzenliyor.

Proje, kripto faaliyetlerinin Brezilya Merkez Bankası ve vergi tahsilat otoritesi Receita Federal tarafından ortaklaşa denetlenmesini öneriyor. Federal hükümet, tüm piyasanın günlük ilişkilerini denetlemek ve raporlamak için bir kripto yetkilisi atama hakkına sahip olacak. 

Dijital varlık firmalarının olası herhangi bir şüpheli işlemi veya kara para aklama olaylarını Brezilya Finansal Faaliyetler Kontrol Konseyi’ne (Brazilian Financial Activities Control Council) bildirmelerini zorunlu kılıyor.

Sanal varlıkları içeren yeni suçlar, dört ila sekiz yıl hapis ve nakit para cezası ile cezalandırılacak. 

Yüzde 100 emisyonu nötralize eden kripto firmaları, kripto ticareti, işlemi ve madenciliği için makine ve yazılım satın alırken ise vergiden muaf tutulacaklar.

Tıpkı El Salvador Gibi!

Latin Amerika ülkeleri arasında El Salvador, Eylül 2021’de Bitcoin‘i yasal para birimi olarak kabul etmesinden bu yana ülkeler arasında lider olarak öne çıkıyor. O zamandan beri ülke ve Cumhurbaşkanı Nayib Bukele, Bitcoin faaliyetleriyle ilgili çoğu haberde yer aldı.   

Geçen yıl Eylül ayındaki bir anket raporunda, Brezilyalıların neredeyse yarısı Bitcoin’i resmi para birimi haline getirmeyi tercih etti. Finansal istikrar ve enflasyona karşı koruma, Bitcoin’i tercih etmelerinin temel sebeplerindendi.

Daha önce, Brezilya’nın alt meclisinin bir kolu olan vekiller meclisi, kamu ve özel sektör çalışanlarına BTC olarak ödeme yapılmasını sağlayan bir yasa tasarısı önermişti.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!