Bitcoin Yarılanması (Halving) İçin Son Günler!

bitcoin yarılanması
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para sektöründe en çok beklenen olaylardan birisi Bitcoin yarılanmasıdır. BTC yarılanması olayına aynı zamanda “Bitcoin halvingi” de denir. Bu halving süreci ile blok ödülleri yarıya indirilir.

Halving (yarılanma) gerçekleştiğinde madenciler blok ödülü olarak aldıkları ödüllerin sadece yarısını alırlar fakat işlem ücretleri üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Bitcoin’in ilk yarılanması 28 Kasım 2012 tarihinde gerçekleşmişti. Blockchain protokolünee göre, blok ödülü 50 BTC’den 25 BTC’ye düşürüldü. BTC’nin ikinci yarılanması ise 9 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşti ve blok ödülü 12.5 BTC’ye düştü. Önümüzdeki Mayıs 2020’de gerçekleşmesi beklenen bir sonraki yarılanma sonrası blok ödülü 6.25 BTC’ye düşecek.

Yarılanma dediğimiz halving olayı yaklaşık olarak dört yılda bir gerçekleşir fakat Bitcoin’in protokolü bu yarılanmanın gerçekleşeceği tarihi belirlemez. Bunun yerine bu tarih aslında blok yüksekliği ile belirlenir ve her 210.000 blokta bir yarılanma meydana gelir.

Üçüncü Bitcoin yarılanması

Genesis bloğunun 2009 yılında üretilmesinden bu yana rekor kıran Bitcoin fiyatları ile beraber 2 BTC yarılanma olayı olmuştur. Mayıs ayında üçüncü Bitcoin yarılanması olayı gerçekleşecek.

Bitcoin, bu yarılanma olayı beklenen tek kripto para birimi değil. Aşağıdaki tablo, yarılanması olan kripto paraların 13.04.20 – 19.04.20 tarihleri için verilerini listeler.

  • Tablo 2’de, yarılanması olan kripto para birimlerinin “haftalık maksimum fiyatı” ve “haftalık minimum fiyatı”, USDT cinsinden ifade edilirken, “haftalık artış ve düşüş” ve “son 30 günlük artış ve düşüş”, hepsi BTC’ye karşı ifade ediliyor. (BTC hariç)
  • Tablo 3’te ZEN fiyatı BTC’ye göredir.
  • ETC ve DASH blok ödülü yarıya inmiyor, ancak ETC blok ödülü yüzde 20 ve DASH blok ödülü yüzde 7.14 azalacaktır.
  • Son ETC yarılanması 17 Mart 2020’de gerçekleşti. Blok ödülünün 2.56 ETC’ye düşeceği bir sonraki ETC blok ödülü yarılanmasının, iki yıl içinde gerçekleşmesi bekleniyor.
  • Son BCH yarılanması 8 Nisan 2020’de gerçekleşti ve bir sonrakinin 2024 yılında gerçekleşmesi bekleniyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!