Bitcoin
Bitcoin

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Bitcoin Yeniden 4 Haneli Değerleri Görebilir mi?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin’in fiyatı tüm hafta sonu 10 bin dolarlık desteği test ediyordu. Peki vadeli işlemler boşluğu sonunda bir grafik şamdanı tarafından dolduruldu mu?

Piyasalar kanıyor. Ethereum (ETH) birkaç gün içinde 500 $’dan 300 $’a düştü, insanlar DeFi balonunun çoktan patladığı noktasında çığlık atıyor ve en sevdikleri “kripto para biriminin” bir aylık yükselişten sonra değerinin düşmesine ağıt yakıyorlar.

300’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den kazanç sağlamak için bu linkten Binance’ye kayıt olabilirsiniz. Ayrıca, buradan Binance’ye kayıt olduğunuzda ömür boyu tüm komisyonlarda %20 indirim kazanırsınız.

Evet, kriptoda bir haftadır süren bu değer azalışında acaba Tron’un (TRX) yükseldiği fark edildi mi?

Sadece bir tesadüf olabilir. Ancak böylesine bir durum son bu kadar hızlı gerçekleştiğinde, tüm kripto piyasası uzun, soğuk kripto kışında bir kanama yaşadı.

Bitcoin “Bart” modeli

Bitcoin, sadece iki hafta içinde 12.500 $’dan 10.000 $’ın altına düştükten sonra dolar değerinin %21’ini kaybetti ve yüzümüze bakan popüler “Bart” desenini bıraktı.

Ancak piyasa değeri açısından lider dijital kripto para birimi böylesine dramatik bir hareket yaptığında, diğer tüm kripto varlıklarını da (çoğunlukla) aşağı çekiyor.

Bitcoin tarihindeki bu özel bölümün tepesi yaklaşık 12.500 dolardı ve birçoğu şimdi dip seviyelerin nerede yatabileceğini sorguluyor. Bu yüzden bu haftanın analizinde, dibi nasıl belirleyeceğime dair üç potansiyel senaryoya bakacağım.

CME açığı

Çoğu tecrübeli Bitcoin traderı CME boşluğunun farkındadır, bu duruma henüz maruz kalmayanlar için açıklamama izin verin. Bitcoin, 7 gün 24 saat ticareti yapılabilir bir varlıktır. Bununla birlikte CME, Pazar akşamı Merkezi Saatle 17: 00’da başlayıp, Cuma öğleden sonra 16: 00’da biterek, günde yalnızca 23 saat açıktır.

Bu, boşlukların oluşabileceği pencereler olduğu anlamına gelir, bunlar genellikle hafta sonları, piyasanın Cuma günü kapanıp Pazar akşamı yeniden açıldığı zaman meydana gelir. Bununla birlikte, traderlar, CME’nin web sitelerinde aşağıdaki gibi ifade ettiği şeyi kullanarak 7 gün 24 saat varlık ticareti yapabilirler:

“Kural 526 ve EFRP’ler (İlgili Pozisyon için Takas), Kural 538’e göre, 24/7 müzakere edilebilir / yürütülebilir ve uygun takas oturumu sırasında takas için sunulmalıdır.”

Bu durum, grafikler söz konusu olduğunda piyasa kapandığında da sipariş verilebileceği anlamına gelir; bu, siparişlerin doldurulmadan bırakılabileceği anlamına gelir ve boşluk burada devreye girer.

En son boşluk 13 Ağustos’ta ortaya çıktı. Bu bir Perşembe günüydü, dolayısıyla CME, Bitcoin 11.715 $’dan işlem yaparken bir saatliğine kapandığında, 11.765 $’lık bir fiyatla yeniden açıldı. Bu 50 dolarlık hareket, boşluğu yaratan şeydi. Dolayısıyla, CME grafiğinde Bitcoin 12.635 $’a yükselirken, 11.715 $’dan tamamlanmamış emirler olabilir.

Fiyat, 19 Ağustos 2020’de boşluk fiyatını geçtiği için, boşluk daha sonra “doldurulmuş” olarak kabul edilir. Ancak bu seviyede geride kalan emirlerin daha sonra doldurulduğu varsayılabilir.

Bununla birlikte, Bitcoin’in fiyatı kanamaya devam etti ve CME grafiğine 9.905 $’lık yeni bir yerel dip yazdırdık. Bu fiyat şimdi 24 Temmuz’da kalan bir boşluğu doldurmak için sadece 240 $’lık farka işaret ediyor.

Burası oldukça fiyatın opaklaştığı yer. 24 Temmuz’daki boşluk aralığı 9,665 ila 9,925 dolar arasında olup boşluğun hala doldurulması gerekip gerekmediği sorusunu ortaya çıkarır. Veya boşluğun kısmen doldurulup dolmadığı sonucunu da ortaya koyar.

Fitil boşluk aralığına girdiğinde 9.965 $’a ulaşmadı, dolayısıyla açığı tamamen kapatmadı. Bu, hala 9,665 $’dan doldurulmayı bekleyen siparişler olduğu anlamına mı geliyor?

Bilmiyoruz. Bu durum bazı spekülatörleri boşluğun doldurulduğuna ve başka bir kampın da boşluğun doldurulacağına inanmasına neden oluyor.

Haftalık Fib, 7.000 $ seviyelerini destek olarak boyadı

CME büyüsünün yanı sıra, teknik traderlar zaten 7.000 $’lık alanları destek olarak görüyorlar. @officiallykeith isimli bir analist 4 Eylül’de şu tweeti attı:

“Haftalık 7033 dolarla 0,618’i kaybetmek. Belki hiçbir şeye sahip olmama hayalimi gerçekleştirebilirim.”

Aynı seviyeler popüler traderlar Scott Melker (@scottmelker) tarafından tekrarlandıktan kısa bir süre sonra şu ifadeyi kullandı:

“Unutulmaması gereken bir nokta – buradan, 7000 $’lık düşük seviyelere bir geri dönüş, yeni zirvelere gitmeden önce %61,8 oranında altın cep geri çekilmesine denk gelecek şekilde” sağlıklı “olarak kabul edilecektir. Mart’ın düşük seviyelerinden sonra bu aslında “normal” olarak kabul edilirdi. Şimdi ise herkesi korkutuyor.”

0.618 Fibonacci seviyesine ulaşma olasılığı birçok insanı korkutabilirken, aramızdaki @davincij15 gibi daha tecrübeli Bitcoin hodlerları, bunların hepsinin oyunun bir parçası olduğu konusunda kripto twitter’ı bilgilendirme konusunda hızlı davrandılar.

“Dokuz buçuk yıl önce 1 dolardan Bitcoin aldım ve 32 dolara kadar satın almaya devam ettim, sonra 2 dolara düştüğünü izledim! Ayrıca 2 yıl boyunca 5 ila 7 ABD doları arasında bir sıçrama izledi.

Hala tutuldu, hala satın alındı, hala burada ve hala güçlü! “

Hepimize, ne Bitcoin’i engellemenin ne de ticaret yapmanın kolay olmayacağına dair bir hatırlatma yaparsak bugüne kadar, Bitcoin’e karşı bahis oynamanın nadiren akıllıca olduğunu hatırlatmak isteriz. Şu anda görünürde iki potansiyel dip var, 9,665 dolar veya 7,100 dolar civarında.

Bununla birlikte, cevabı tutabilecek daha az geleneksel olan üçüncü bir gösterge var …

“Trondicator”

Öyleyse biraz Tron hakkında konuşalım. 2017 boğa piyasasının son 10 katı ticaretim aslında 2018’in başında gerçekleşti ve bu TRX’teydi.

Ocak 2018’den sonra ne olduğunu hepimiz biliyoruz. Kripto piyasasının ayıları üzerimize geldi ve altcoinler sıfıra doğru yönelmeye başladı. Ancak Tron ve özellikle de çizelge geçmişi hakkında ilginç olan şey, Tron’un mumun kendisi ile aynı boyutta fitili olan bir mumu ne zaman basarsa, kripto alanına bir bütün olarak tuhaf şeyler olması şeklinde gün yüzüne çıktı.

Tron hayata bir ETH eşleştirmesi olarak başladığından, bu TRX / USDT grafiklerinde hemen fark edilmiyor. Yani haftalık olarak TRX / ETH grafiğine baktığınızda, bugünün BTC tablosunda incelediğimiz Bart’tan daha net bir model görmeye başlıyorsunuz.

Bu tür uzun kuyruklu pump hareketi mumunu ilk gördüğümüzde ayı piyasası başladı. İkinci kez, 7 Ocak 2019’da başlayan hafta, ardından 4 Şubat 2019’da uzun kuyruklu bir mum izledi – Bitcoin’in 3.300 dolar civarında dip bulduğu dönem.

İşte yine buradayız, 30 Ağustos haftalık mum, Tron’da yeşil uzun kuyruklu bir mum ve piyasaların hepsi saklanacak. Yani belki, Tron yine vücudunun büyüklüğüne eşit bir fitille başka bir mum bastığında dip sinyal verilecektir.

Bitcoin için düşüş senaryosu

Bitcoin 9,665 $’lık CME boşluk desteğini tutamazsa, destek için haftalık Fibonacci seviyelerine bakacağım. Bunlar şu seviyelerde yatıyor: 0,382 fib,  9,190 $, ardından 0,5 fib 8,168 $ ve mutlak güvenli düzeltme seviyesi 0,618 fib 7,146 $ civarında.

Buradan tüm kripto para ticareti yapan yatırımcıları tek çatı altında topladığımız Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.

0.618’i kaybetmek, boğa piyasamıza sahip olduğumuzu gösterirdi, şimdi Trondicator’a göz kulak olmanın zamanı geldi.

Bitcoin için yükseliş senaryosu

CME boşluk etkisi çok gerçektir. CME boşluğu dolduktan sonra ilk elden fiyat düzeltmesine şahit oldum. Bu nedenle, boşluk kısmen dolduğu için, dibi çoktan görmüş olabiliriz. İlk yükseliş işareti, yaklaşık 10.454 dolar olan 0.236’nın üzerinde kapanacak. BTC bu seviyeyi tutarsa, boğa piyasasının devam etmesini bekliyorum.

Bitcoin Yeniden 4 Haneli Değerleri Görebilir mi?

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!