blockchain

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Blockchain Projelerine 5 Milyon Dolarlık Ödül!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Komisyonu’nda bulunan bir teknoloji biriminin topluma faydalı kullanım alanlarını desteklemek amacıyla geliştirdiği Blockchain projesi milyonlarca dolar ile ödüllendirildi.

Avrupa İnovasyon Konseyi (European Innovation Council – EIC), “Toplum Yararı için Blockchains” programı kapsamında altı Blockchain girişimine 5 milyon euro (5,6 milyon dolar) destek fonu bağışladı.

EIC, Salı günü yayınladığı haberde,  bu fon desteğinin izlenebilirlik, adil ticaret, finansal içerik ve merkezileştirilmemiş dairesel ekonomi alanlarında Blockchain teknolojisinin gelişimini teşvik etmek amacıyla sağlandığını belirtti.

Ödüllü girişimler arasında Hollanda merkezli özgün içerik firması WordProof, İngiliz startup şirketi PPP’si, Finlandiyalı GMeRitS, Oxfam’ın Engelsiz Nakit Projesi OXBBU, Fransız e-ticaret platformu CKH2020 ve İtalya merkezli dijital pazar projesi PROSUME yer alıyor.

Kazanan tüm şirketler,  projelerini açık kaynak olarak sunarken, Avrupa İnovasyon Konseyi şu açıklamalarda bulundu:

“Ödül şartlarından birinin de açık kaynaklı çözümler sunmak olduğunu belirtmekte fayda var. Bu sayede daha fazla yenilikçi, bu yarışmanın kazananları ve katılımcıları tarafından geliştirilmiş olan ileri teknolojik çözümlerden faydalanabilecek.”

Blockchain kullanım alanları sanılandan çok daha fazla

Bildiriye göre, Mayıs 2018’de açıldığından bu yana ödül programına 19’u Avrupa Birliği dışından olmak üzere 43 ülkeden toplam 176 katılımcı başvurdu.

3 Eylül 2019’da kapatılan program kapsamında başlangıçta beş farklı sosyal inovasyon alanındaki beş projeye 1 milyon euro ödül vermeyi hedefleyen Avrupa İnovasyon Konseyi, daha sonra ödülün kapsamını altı farklı alana genişleterek altı projeyi finanse etme kararı verdi.

Sahte haberlere karşı Blockchain teknolojisi

Avrupa İnovasyon Konseyi’nin kazananlar listesinde ilk sırada yer alan Amsterdam merkezli girişim WordProof, zaferini resmi twitter hesabından dün attığı tweet ile duyurdu: “‘Toplum Yararı için Blockchains’ yarışmasının kazananı olan projemiz Avrupa Konseyi tarafından 1.000.000 euro ile ödüllendirildi.”

Uzmanlık alanı intihal ve sahte haberlere karşı Blockchain teknolojisi ile mücadele olan WordProof şirketi internetteki verilerin daha iyi korunabilmesi amacıyla yeni teknolojilerin geliştirilmesi için Noord-Holland İnovasyon Fonu’ndan 275 bin euro (308.700 dolar) değerinde finansman aldı.

Avrupa Birliği’nde yüksek riskli, yüksek etkili teknolojilerin ticarileştirilmesini desteklemek için 2017 yılında Avrupa Komisyonu tarafından Avrupa Yenilik Konseyi kuruldu. Şu anda pilot aşamasında olan Avrupa İnovasyon Konseyi, 2021’den itibaren Horizon Europe altında tam olarak uygulanacak. Avrupa Komisyonu’nun dijital inovasyon ve Blockchain birimi başkanı Pēteris Zilgalvis, son yaptığı açıklamada Avrupa Birliği’ne üye ülkeler arası iletişim ve kripto para sektöründeki inovasyon alanlarında Blockchain teknolojisinin kullanımına dikkat çekti.

Blockchain Projelerine 5 Milyon Dolarlık Ödül!

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!