kirpto para

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Washington Barosu Avukatları Kripto Para ile Ödeme Alacak!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki dört avukatlık barosu, sunulan hizmetler için bir ödeme şekli veya avans olarak kripto para ya da dijital para birimlerinin kullanımına karşı olmadıklarını belirten açıklamalarda bulundu.

Columbia Bölgesi Barolar Birliği (DCB), başkentte görev yapmakta olan avukatlara ücretlerinin makul ve müşteriler için karşılanabilecek miktarda olması durumunda kripto para biriminin bir ödeme aracı olarak kabul edilebileceğine dair bildiri yayınlayan dördüncü baro oldu. DCB’ye göre, ödeme şekli olarak kripto para birimlerini kabul eden bir avukatın “mal varlığını koruyabilmek için bu alanda yetkili bir kişi olması ve uygun güvenlik önlemlerini alması” gerekiyor.

Kripto paraları kabul eden diğer barolar

DCB’nin  yaklaşık 100.000 üyesi bulunuyor ve bu da onu ABD’de “bir avukatın dijital para birimini kabul etmesinin etik olmadığını” öne sürmesi gereken büyük barolardan biri haline getiriyor.

New York City Barosu, Temmuz 2019’da yayınladığı bildiride kripto para ödemelerini “ticari işlemler” olarak adlandırırken, DCB ise dijital para birimlerini yasal para olarak değil “mülkiyet ödemesi” olarak nitelendiriyor.

Eğer hala Binance hesabınız yoksa buradan Binance’a kayıt olarak ömür boyu tüm komisyonlarda %20 indirim kazanmış olursunuz.

Nebraska ve Kuzey Carolina Eyaletlerindeki barolar 2018’de avukatlara kripto para ile ödeme yapılmasına ilişkin açıklama yapan ilk kuruluşlardı. Nebraska Barosu özellikle Bitcoin’i (BTC) seçti ve kripto para birimleriyle olan ilişkisi bilinen Silk Road (İpek Yolu) adlı  bir çevrimiçi kaçak para borsasını örnek olarak göstererek dijital para birimlerinin yasa dışı kullanımına dikkat çekti.

Öte yandan, Kuzey Carolina Barosu ise kripto paraların etik bir ödeme aracı olup olmadığını sorgulayarak en şüpheci görüş bildiren baro olabilir. Dijital para birimleri günümüzde her ne kadar bir mal varlığı olarak büyük ölçüde kabul ediliyor olsa da, baro sanal para birimlerine yatırım yapılmasını tavsiye etmiyor:

“Çevremizdeki insanların büyük bir kısmı hala Bitcoin’i  “şüpheli para” olarak görüyor ve bu durum Bitcoin’i bir ödeme aracı olarak kabul eden avukatları da “şüpheli avukatlar ”olarak görmelerine sebep olabilir. Bitcoin bir gün ortalama vatandaşlar için de meşru bir hale gelir mi? Belki — ama yakında olmadığı kesin.”

Neden şimdi?

DCB, dijital para birimlerini  “avukatlar için çalışma etiğini zorlaştıran” ve “geçici alternatif para birimleri” olarak tanımlasa da, dijital para birimlerinin gelecekte herkesin dünyasında olabileceğini de kabul ediyor:

“Avukatlar isteseler bile değişim dalgalarını tutamazlar ve kripto para, avukatlar da dahil olmak üzere tüm satıcılar ve servis sağlayıcılar tarafından giderek daha fazla kabul edilen ödeme yöntemi haline gelecektir […] kurallarımız teknolojik gelişmeleri reddetmeksizin müşterilerimizin çıkar ve mülkiyetlerinin korunmasını sağlayacak kadar esnektir.”

Washington Barosu Avukatları Kripto Para ile Ödeme Alacak!

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!