Blockchain Tabanlı İlk Türk Dijital Altını ‘BiGA’ Uygulamaya Geçti!

biga
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin finansal altyapı kuruluşu Takasbank, fiziksel altın varlığının Blockchain teknolojisi ile zaman kısıtı olmaksızın kişiden kişiye transferine imkan tanıyan “BiGA Dijital Altın” projesini uygulamaya başladı.

Takasbank’ın 30 Aralık 2019’da başlattığı “BiGA Dijital Altın” projesi, bloke edilmiş fiziksel karşılığı bulunan, standartları belirli “kaydi altın”ın Blockchain teknolojisi kullanılarak transfer işlemlerinin yapılabileceği bir altyapı oluşturma hedefiyle yola çıkmıştı.

BiGA’nın, “dünyada bir ilk” olarak Altın Transfer Sistemi’yle entegre çalıştığı, Blockchain teknolojisi ile geliştirilmiş, tam gizliliğin ve denetlenebilirliğin sağlandığı ilk dijital varlık olduğu belirtilmişti.

BiGA’nın uygulamaya geçmesi dolayısıyla Takasbank’tan yapılan açıklamada, Blockchain teknolojisinin finans sektöründe kullanılmasını sağlamak amacıyla fiziksel dayanağı olan varlıkların dijitalleştirilmesi fonksiyonlarının sağlanmasına yönelik konulara odaklanıldığı belirtildi. Açıklamada, söz konusu çalışmaların sonucunda, dijital varlıkların Blockchain teknolojisi kullanılarak transfer edilmesini sağlayan, “Dijital Varlık Transfer Platformu” oluşturulduğu belirtildi. Bu platformun ise fiziksel dayanağı bulunan varlığı esas aldığı, kendisine ait ayrıca bir değeri bulunmadığı ve mevcut regülasyonlara uyumlu olarak gerçekleştirilebilmesi dolayısıyla dünyada duyurulan bir çok projeden ayrıldığı vurgulandı.

Türkiye’nin İlk Finansal Blockchain Ağı

Açıklamada ayrıca, Dijital Varlık Transfer Platformu üzerinde işlem görecek olan varlığın, karşılığı Borsa İstanbul kasalarında fiziksel olarak saklanan ve her bir gram altının karşılığı olarak üretilen “BiGA” adlı dijital değer olduğu ifade edildi. Sistemde söz konusu dijital varlık için ihraç, itfa ve transfer olmak üzere üç ana kabiliyet bulunduğu da kaydedildi. Bunların yanı sıra Blockchain teknolojisi ile çalışan BiGA Platformu ile Altın Transfer Sistemi arasında entegrasyon, mutabakat yetkinlikleri, izleme ve raporlama gibi ek özellikler sağlandığı da belirtildi.

Ziraat Bankası, Vakıfbank, Garanti BBVA, Albaraka (Türk Katılım Bankası), Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Ziraat Katılım Bankası’nın ilk etapta katılım sağladığı BiGA projesi ile  Türkiye’nin finansal alanda bilinen ilk Blockchain ağı da kurulmuş oldu.

Uygulama sonrası, Takasbank tarafından sunulan platformdan hizmet sağlayacak olan katılımcı bankaların kendi sistemlerinde yapacakları geliştirmelerle, dijital altın bakiyeleri katılımcı bankalar arasında 7/24 transfer edilebilecek.

Proje hakkındaki rapora buradan erişim sağlanabiliyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!