Bitcoin
Bitcoin

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Bu Hafta Bitcoin’de İzlenmesi Gereken 5 Önemli Gelişme

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kara para aklama ile ilgili iddialar bankacılık sektöründe gündem haline gelmişken Bitcoin 11 bin dolar seviyesinde yoğun bir mücadele vermeye devam ediyor.

Makro piyasalar korona virüsü ve bankaların suç faaliyetleri yüzünden sallanmaya devam ederken, Bitcoin (BTC),hala 11 bin dolarlık direnç seviyesini aşmaya çalışarak yeni bir haftaya başlıyor.

300’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den kazanç sağlamak için bu linkten Binance’ye kayıt olabilirsiniz. Ayrıca, buradan Binance’ye kayıt olduğunuzda ömür boyu tüm komisyonlarda %20 indirim kazanırsınız.

Önümüzdeki günlerde BTC fiyat hareketini şekillendirebilecek beş önemli faktörü masaya yatırıyoruz.

Bankalar kara para aklama seliyle karşı karşıya

Merkez bankaları Amerika Birleşik Devletleri ekonomi politikasında dramatik değişikliklerle boğuşurken, yeni sızan dosyalar büyük ölçekli kara para aklamaya dair daha fazla kanıt sunuyor.

Mali Suçları Uygulama Ağı’ndan (FinCEN) FinCEN Dosyaları olarak adlandırılan devasa bir belge bu ay dünyanın her yerindeki araştırmacı gazetecilere ulaştı. Vurgu yapılan odak nokta ise bankaların yasa dışı faaliyetleri oldu.

Buna bir örnek, suç kökenleri bildirilmesine rağmen fonların hesaplarında hareket etmesine izin vermeye devam eden HSBC’yi içeriyor. Bankanın hisseleri Pazartesi günü 25 yılın en düşük seviyesine indi.

Diğer ifşaatlar arasında, Batı’nın yaptırımlarından kaçınmak için Birleşik Krallık bankalarını kullanan Rus seçkinleriyle bağlantılı birçok faaliyet yer alıyor.

Bitcoin’in kendisinin suçu kolaylaştırdığını iddia eden dosyalardaki birçok bankanın geçmişi göz önüne alındığında, Bitcoin savunucuları durumun ironisini hızlıca dile getirdiler.

Hong Kong’da Bitcoin ve HSBC için yapılan bir çift reklam, statükoyu ironik bir şekilde özetledi. Hatta ünlü analist Willy Woo attığı tweet ile konuya değindi:

“Kendi Bankanız olun. Hikaye devam ediyor.  HSBC yerinde! “

Bu arada, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları korona virüsü etkisi ile uğraşmaya devam ediyor. Avrupa Merkez Bankası (ECB) bu hafta korona virüsün Euro bölgesi ile ilgili olası sonuçları görüşmek üzere toplanacak.

İngiltere Bankası (BoE) şu anda tarihinde ilk kez negatif faiz oranları getirme olasılığını gündeme taşıyor.

Korona virüsü ağırlaştıkça hisse senetleri düştü

Asya’da ticaret, HSBC hisselerinin 1995’ten bu yana en düşük seviyelerine ulaşmasıyla Hong Kong Hang Seng Endeksi %1.5 düşüşle Pazartesi gününe daha zayıf bir notla başlandı.

Stoxx Europe 600 %1,6 düşüşle Avrupa’dan da benzer bir tablo geldi. Amerika Birleşik Devletleri’nde açılış çanından önce, S&P 500 vadeli işlemleri %1 düştü.

Politikacılar yeni bir korona virüs teşvik paketi üzerinde anlaşmaya çalışırken ve seçimler yaklaşırken ABD karışık bir dertle karşı karşıya.

Bu hafta, Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, geçen hafta merkez bankasının olağanüstü ekonomik politika ilerleyişi hakkında yaptığı konuşmanın ardından Kongre önünde ifade verecek.

Küresel varlık yöneticisi Riverfront Investment Group stratejisti Rebecca Felton, “Karşımızdaki belirsizliklerin bir kısmına – potansiyel olarak Covid-19 civarında seçimlere ve henüz bir teşvik paketimizin olmadığı gerçeğine – kötü tepki veren piyasalarla ilgili gerginlik konusunda endişelerimiz var” diyor ve ekliyor:

“Burada olumsuz yönde volatil olabileceğimizi düşünmem gerekirdi.”

ABD dolarının gücüne ağırlık veren herhangi bir kombinasyon, şu anda Bitcoin için bir nimet. Bitcoin ABD doları para endeksi (DXY) ile ters korelasyonunu sürdürüyor.

Güvenli liman altın ise dolar karşısında %0,1 artışla 1.953 dolardan işlem görüyor.

ABD doları para endeksi 6 aylık grafik. Kaynak: TradingView
Bu Hafta Bitcoin’de İzlenmesi Gereken 5 Önemli Gelişme 1

Bitcoin temelleri tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı

Zorluk ve hash gücü tüm zamanların en yüksek seviyelerinde kaldığı için bu hafta ağ gücüne bakan Bitcoin analistleri için daha fazla iyi habeler söz konusu.

Muhtemelen Bitcoin’in en önemli temel özelliği olan zorluk, Pazar günü en son otomatik yeniden ayarlamada %11,35 arttı.

BTC.com‘un tahminlerine göre, 12 günlük bir süre içinde yapılacak bir sonraki yeniden düzenleme,%10,2 daha eklemeye ayarlandı.

Yeni yukarı yön, Bitcoin madencileri arasında blok ödülleri kazanmak için şiddetli rekabetin altını çiziyor. Ödüller, kaçının yarıştığına bakılmaksızın blok başına 6,25 BTC’de değişmez bir şekilde sabit kalıyor.

Bu arada, Bitcoin ağına adanmış toplam hesaplama gücünün bir tahmini olan hash gücü, Cumartesi günü saniyede 143 exahash (EH / s) ile yeni bir rekora ulaştı.

Bitcoin 7 günlük ortalama hash oranı 6 aylık grafik. Kaynak: Blockchain
Bu Hafta Bitcoin’de İzlenmesi Gereken 5 Önemli Gelişme 2

Popüler bir teori, fiyat artışının temelleri takip ettiğini ve madencilerin Bitcoin’in uzun vadeli karlılığına olan inancının artık açıkça görüldüğünü öne sürüyor.

11 bin dolar BTC için zor

BTC / USD, hafta sonu boyunca sınırda kaldı ve 11 bin dolarlık seviyeyi destek noktasına çeviremedi.

Değişen davranış, geçen haftadan itibaren devam etti ve bu sırada Bitcoin yine de 10 bin dolarlık temel destekten daha yüksek seviyeye çıkmayı başardı.

Buradan tüm kripto para ticareti yapan yatırımcıları tek çatı altında topladığımız Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.

Analist Michaël van de Poppe için direnç olarak 11 bin dolar ve daha yüksek seviye olan 11 bin 200 dolar seviyesini korumak, Bitcoin’in şu an için 10 bin dolar bölgesinde kalacağı anlamına geliyor. Cumartesi günü attığı twette Poppe şöyle diyor:

“Bu mesafeli yapıya sahip olduğumuz göz önüne alındığında, en olası senaryonun 11 bin 200 ila 11 bin 400 dolar arasındaki üst direnç bölgesini test etme durumu olduğu  görülüyor. Bu direnç bölgesinin önemi göz önüne alındığında, düşük zaman dilimlerini kontrol etmeliyiz.”

BTC / USD daha sonra bu tahmini yerine getirdi ve Pazar günü 11 bin 200 doların biraz altında reddedildi.

Daha fazla düşüş potansiyeli açısından, desteğin düşmesi durumunda, 9 bin 600 dolar seviyesindeki boşluk CME vadeli işlemler boşluğu olarak oyunda kalıyor. Analistler, 9 bin 800 dolara kadar olan son düşüşün boşluğu “kapatmak” için yeterli olarak sınıflandırılıp sınıflandırılamayacağı konusunda bölünmüş durumda kaldılar.

Yatırımcılar 9 bin 800 dolar seviyesindeki  “korkudan” kurtuldu

Popüler Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi metriğine göre, yatırımcı duyarlılığı büyük ölçüde 10 bin doların altındaki yolculuktan toparlanıyor.

Pazartesi günü, yatırımcı duyarlılığını ölçmek için bir sepet gösterge içeren Endeks 48/100 “nötr” aralığındaydı.

Önceden, Bitcoin 12 bin doları daire içine alırken, şimdiye kadarki en yüksek puanı ölçüyordu. Metriğin yaratıcıları piyasanın bir düzeltme için gerekli olduğunu söylüyorlar.

Bu durum gerçekleşirse Endeksin bir aşırı satış duygusu aşamasına girmesi bekleniyor.

Kripto Korku ve Açlık Endeksi – 1 Aylık Grafik. Kaynak: Alternative.me
Bu Hafta Bitcoin’de İzlenmesi Gereken 5 Önemli Gelişme 3
Bu Hafta Bitcoin’de İzlenmesi Gereken 5 Önemli Gelişme

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!