Bu Hafta Fed Toplantısı Gerçekleşecek: Faiz Artacak Mı? Beklentiler Ne Yönde? Uzmanlar Ne Düşünüyor?

Fed
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere Merkez Bankası enflasyonla mücadele edebilmek için faiz oranında artış gerçekleştirdi. Federal Rezerv (Fed) muhtemelen İngiltere’yi takip edebilir.

Fakat akıllarda Fed’in faiz konusunda ne kadar agresif bir tutum takınacağı soru işareti olarak yerini koruyor.

Fed’in Çarşamba günkü toplantısının ardından Başkan Jerome Powell’ın düzenleyeceği basın toplantısının ardından gelecekteki kararlar konusunda ipuçları elde etmeyi planlayan yatırımcılar, Fed’in bu hafta faiz artırımı yönünde bir hamle yapmasını beklemiyorlar. Beklenilen faiz artırımının mart ayında olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu düşünüyorlar.

Amerika Merkez Bankası, Mart 2020’de Covid-19 salgınının başlangıcında faiz oranlarını sıfıra yakın indirmesinden bu yana ilk kez faiz oranlarını değiştirecek. Merkez bankası Aralık 2018’den bu yana faiz oranlarını hiç artırmamıştı.

Daha yüksek faiz oranları, çoğu insan ve şirketin borç para almasını daha pahalı hale getirir. Bu da, tüketici ve iş harcamalarında yavaşlamaya yol açar ve bu da genellikle yükselen fiyatların önüne geçer.

Wall Street’teki çoğu kişi, Fed’in daha yüksek tüketici fiyatlarıyla mücadelede yavaş ve istikrarlı bir yaklaşım benimsemek isteyeceğini düşünüyor. Oranları çok keskin bir şekilde yükseltmek ekonomiye zarar verebilir ve aniden gerginleşen borsada daha fazla kargaşaya yol açabilir.

Chicago Ticaret Borsası (CME) verilerine göre, piyasanın yüzde 88’inin, Fed’in 16 Mart toplantısında çeyrek puanlık faiz artışı gerçekleştireceğini düşünüyor.

Ancak küçük bir kesim ise, Fed’in oranları daha agresif bir şekilde artıracağına inanıyor. Yatırımcılar, Fed’in faizleri yarım puan artıracağını düşünenler ise yüzde 5’lik kısmı oluşturuyor. Kalan yüzde 7 ise faiz artırımı olmayacağını düşünüyor.

Uzmanlar Ne Düşünüyor?

Hedge fon yöneticisi Bill Ackman, bu ayın başlarında, Fed’in yarım puanlık bir artışın, bir enflasyon savaşçısı olarak “güvenilirliğini geri kazanmasına” yardımcı olabileceğini, çünkü bunun piyasayı şoke etmek ve korkutmak için sürpriz bir hareket olacağını ve bu hamlenin piyasadaki kararlılığını ortaya koyacağını tweet’ledi.

Ackman, “Fed enflasyon savaşını kaybediyor ve olması gereken yerin gerisinde kalıyor ve en savunmasız olanlar için acı verici ekonomik sonuçlar doğuruyor” dedi.

Bazı bankacılar bile Fed’in ilk faiz artışında büyük bir artış kararı verebileceğini düşünmeye başlıyor.

New England merkezli bölgesel banka Citizens Financial Group’un (CFG) CEO’su Bruce Van Saun, CNN Business’a, en çok yarım puanlık bir faiz artışının söylentilerini duyduğunu aktardı. Van Saun, bunun henüz piyasada gerçekten fiyatlandırılmamış olmasına rağmen, Fed’in daha fazla enflasyon baskısını bastırmak için daha hızlı hareket etmek isteyebileceğini de sözlerine ekledi.

Yine de çoğu piyasa katılımcısı, Fed’in daha küçük oran artışlarıyla enflasyonla mücadele konusunda ciddi olduğunu gösterebileceğini düşünüyor.

BNP Paribas’ın küresel baş ekonomisti Luigi Speranza, paylaştığı bir raporda,

“Merkez bankasının Mart ayında yarım puanlık bir faiz artırımının gerçekleşeceğini düşünmüyoruz.

Daha sık olan küçük artışları en olası risk olarak görüyoruz.” dedi.

Tam olarak JPMorgan Chase (JPM) CEO’su Jamie Dimon’un olmasını beklediği şey tam olarak bu olabilir. Dimon, bankanın bu ayın başlarında yaptığı kazanç konferans görüşmesinde analistlere, bu yıl “dörtten fazla faiz artırımı olmasının oldukça iyi bir şans” olduğunu ve hatta altı ya da yedi kere de faiz artırımı olabilme ihtimalinin de olduğunu söyledi.

Dimon, yavaş ve kademeli faiz artırımlarına ilişkin mevcut beklentiler hakkında,

“Bence bir şekilde, tatlı ve nazik olacak ve hiç kimse şaşırmayacak… Bunun bir hata olduğunu düşünüyorum.” dedi.

1
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!