Büyük Bankalar Farkında Olmadan Milyarlarca Kripto Para İşletiyor

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Blockchain istihbarat firması CipherTrace, büyük bankaların her yıl tespit edilemeyen kripto para transferlerinde 2 milyar dolara kadar işlem yapmış olabileceğini iddia etti.

16 Aralık’ta yapılan basın açıklamasında CipherTrace, ABD’nin en büyük 10 ticari bankasının, fonlarını işlemek amacıyla kendi ödeme ağlarını kullanan ve fark edilemeyen kripto para işletmelerinin bulunduğunu öne sürdü.

Araştırmaya göre bahsi geçen bu kayıt dışı kripto para hizmeti işletmeleri (MSB) içinde kripto para borsaları da yer alıyor.

Bilinen bilinmeyenler

Hem ABD Bankası Gizlilik Yasası hem de Mali Eylem Görev Gücü (FATF) Seyahat Kuralları’nı finanse ederken, MSB’lerin ağlarını yasal olarak tanımlamasını zorunlu kılmasına rağmen, CipherTrace birçok kişinin kripto para borsalarını ve diğer sanal varlık hizmeti sağlayıcılarını (VASP’ler) tanımlamak için yeterince donanımlı olmadığını iddia ediyor.

CipherTrace’in dediğine göre, yakında G20 ülkeleri için yürürlüğe girecek BSA ve FATF rehberi ile kimlik ve kurallara uygunluk daha kritik bir hal alacak.

Kasım ayında San Fransisco’da düzenlenen CipherTrace Kripto Para Seyahat Kuralı Bilgi Paylaşımı Mimarisi Konferansı sırasında ABD Hazinesi Mali İşlem Görev Gücü temsilcisi Carol House (FinCEN) bankaların gelecek yasal revizyonlara hazır olup olmadığına dair endişelerini dile getirdi:

“Bu alanda işlem yapan kaç tane finansal kuruluşun cüzdan numarası ile bir kripto para alıcısını nasıl finansal bir kuruluş olarak tanımlayabileceğini bilmek ilginç olurdu.”

Kara Para Aklama’yı Önleme (AML) kurallarına uyum sağlamanın zorluklara parmak basan CipherTrace, bankaların kripto para işlemlerinde riski azaltmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış yeni bir Kripto Para Risk İstihbaratı ürünü çıkardı.

Şirket halihazırda 500’den fazla kripto para birimi işletmesini izlemek, risk ve uyumluluk puanlarını toplamak ve bankalar ve diğer kuruluşlar tarafından kullanılabilecek AML filtreleme verilerini oluşturmak için çalışıyor. Yeni istihbarat aracının, dört alana odaklanarak bankaların bu zorlukla baş etmelerine yardımcı olduğu bildiriliyor:

  1. VASP’ler ile SWIFT ve ACH gibi banka ödeme ağları arasındaki bilinmeyen riskleri tespit etmek
  2. Banka hizmetlerine dayanan kayıtsız MSBS ve P2P sistemlerin belirlenmesi
  3. Darkweb risklerine karşı koymak ve kripto para birimi işlemleriyle etkinleştirilen yasa dışı finansal ürünleri veya aklanmış fonları tespit etmek

Bu düzenlemeler endüstriyi yeniden şekillendirecek

FinCEN, ilk eylemini bu yılın Nisan ayında transfer yasalarını kasıtlı olarak ihlal eden kayıtsız P2P kripto para birimi borsasına karşı gerçekleştirdi.

FinCEN’in müdürü bu ay kripto para birimi endüstrisinin, transfer hizmetleri konusundaki düzenlemelere uymaya başladığını ve FinCEN’in Mayıs 2019’da çıkardığı rehberin artık fark edilebilir ve olumlu bir etkisi olduğunu belirtti.

CipherTrace kısa süre önce, yeni FATF düzenlemelerinin, kripto para şirketlerinin sadece kendi müşterilerinin işlemlerini değil, aynı zamanda müşterilerinin paralarını nereye gönderdiklerini de izlemelerini talep ederek kripto para transferlerine yeni bir boyut getireceğini belirtti.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!