Cardano Ağı, Tıkanıklık Yaşadı: Yoğunlukla Başa Çıkabilecekler Mi?

Cardano
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson kısa süre önce Cardano düğümü v1.33.0’a uyumluluk ekleyen yeni GitHub sürümü hakkında bir tweet paylaştı. Cardano, önümüzdeki haftalarda piyasaya sürülen DeFi projelerinde işlem trafiğinin üstesinden gelmek için düğüm iyileştirmeleri eklemeye devam ediyor.

20 Ocak’ta piyasaya sürülen SundaeSwap, akıllı sözleşmelerini kullanan ilk DApp olarak ADA ekosisteminde bir dönüm noktası oldu. Cardano’nun merkezi olmayan borsası (DEX) ve token staking platformu SundaeSwap, artık kullanıcıların takas yapmasına ve likidite eklemesine izin veriyor, ancak ağ tıkanıklığı yaşandığı için işlem süreleri oldukça yavaşladı.

IOHK daha önce şunu paylaşmıştı:

“Önümüzdeki haftalarda pek çok heyecan verici yeni DeFi projesinin gelmesiyle, ağ tıkanıklığı yaşanabilir ve bu, lansmanlar ile büyük düşüşler sırasında en yoğun yük zamanlarında olağan bir durum olabilir.”

Bunu ele alma sürecinde, Ocak başında ‘Node v1.33.0’ yayınlandı ve şu anda DPT sistemlerinin yaklaşık yüzde 80’inde çalışıyor. IOHK’ya göre, v1.33.0 düğümünde yer alan teknik iyileştirmeler, genel olarak RAM kullanım optimizasyonu ve verimlilik yükseltmeleri olarak kategorize edilebilir. Bu bahsedilen düğüm güncellemesi, bellek kullanımını önceki sürümlerden çok daha verimli hale getirmenin yanı sıra, Cardano’nun ödülleri ve hisse dağılımını hesaplamak için kullandığı algoritmalarda değişiklikler içeriyor.

Optimizasyon, Ölçeklendirme ve Ağ büyümesi: Basho Aşaması

Cardano, optimizasyon, ölçeklendirme ve ağ büyümesine odaklanarak Basho aşamasına giriyor. Plutus komut dosyası bellek birimlerini 12,5 milyona çıkarma önerisi daha önce bildirilmişti. İlk değişiklik, güncelleme teklifi sürecinin başlamasından beş gün sonra, 25 Ocak Salı günü yürürlüğe girecek.

Plutus için Bellek/CPU parametrelerindeki iyileştirmeler, Cardano’nun 2022’de ölçeklendirmeyi planladığı 11 yoldan biri olmaya devam ediyor. Diğer yollar arasında blok boyutu artışı, Boru Hatları, Girdi Onaylayıcıları, Düğüm geliştirmeleri, disk depolama, yan zincirler, Katman 2 Hydra ölçekleme çözümü, Boşaltma hesaplaması ve Mithril çözümü bulunur.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!