Çin

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Çin’den Bir Yasak Daha Geldi!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin kripto para madenciliğini bir kez daha yasakladı.

Çin Eyalet belediye kurumu, ülkenin kripto para madenciliği ve ticaret durumunu düzenlemek için Çin Halk Bankası ile güçlerini birleştirdi.

Yaklaşan madencilik kısıtlamalarının ana nedeni, dijital varlık madenciliği endüstrisinin elektrik tüketimi olarak gösteriliyor. Ülkenin karbon nötrlüğüne ulaşma hedefi, genel olarak ekoloji üzerinde olumsuz etkisi olan kripto para madenciliği endüstrisi ile örtüşmüyor.

Buna ek olarak, kripto para ticareti de ülkenin finansal düzenine yönelik bir tehdit olarak görülüyor. Kripto para piyasalarının düzensiz doğası nedeniyle, yatırımcıların yüksek risk almaktan başka seçeneği bulunmuyor.

Yeni düzenleme ile, kripto para madenciliğine dahil olan şirketler yakından izlenecek ve güç tüketimi açısından kısıtlamalara tabi olacaklar. Üniversiteler ve bilim kurumları da yeni düzenlemeden etkilenecekler. Madencilik faaliyetlerinin önüne geçebilmek amacı ile bilim kurumları, hesaplama gücüne bağlı faaliyetlerini raporlamak zorunda kalacaklar.

Düzenleme ayrıca, kripto para alanında ortaya çıkan sorunları çözmek ve yargıyı kolaylaştırmak amacı ile siber güvenlik alanında bilgi ve mali denetimi sıkılaştıracak.

Ekim ayından itibaren çok sayıda hükümet bürosu, kripto para madenciliği ile bağlantılı şirketleri ve faaliyetleri izlemeye başlayacak. Tespit edilen herhangi bir madencilik faaliyeti, internet erişiminin ve hatta elektriğin kısıtlanmasıyla önlenecek. Bunun yanı sıra ilgili büro, kanuna aykırı işlemleri de durdurmakla yükümlü olacak.

Çin’den Bir Yasak Daha Geldi!