decentraland mana

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Decentraland (MANA) Nedir? MANA Nasıl Satın Alınır?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Decentraland Nedir?

Decentraland (MANA), 2015 yılında Ari Meilich ve Esteban Ordano tarafından kurulan, Ethereum blok zinciri tarafından desteklenen bir 3 boyutlu sanal gerçeklik platformudur. Platformda, üzerine inşa etmek, para kazanmak veya sadece keşfetmek için araziler satın alabilirsiniz. Kullanıcılar içerik ve uygulamalar oluşturabilir, deneyimleyebilir ve bunların ticaretini yapabilir. Merkezi olarak sahip olunan ve yönetilen sanal dünyaların aksine, hem platform hem de içerik kullanıcılarına aittir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Telegram‘dan, Twitter‘dan, Facebook‘dan ve Instagram‘dan takip edin. Ayrıca ücretsiz eğitim videoları için YouTube kanalımıza mutlaka abone olun!

Decentraland en çok 2003 yılında piyasaya sürülen popüler bir çevrimiçi bir oyun olan Second Life’a benzetilir. Ancak, kullanıcılara deney yapmak için daha fazla güç ve kontrol sağlayarak tipik bir sanal gerçeklik oyununun kapsamının ötesine geçer.

MANA Nedir?

MANA, Decentraland’ın ERC-20 tabanlı kripto para birimidir. Decentraland kullanıcıları, dijital araziler satın almak ve diğer kullanıcılardan mal ve hizmetler için ödeme yapmak için MANA harcamak zorundadır. LAND satın almak için kullanılan MANA yakılır, yani bu token’lar yok edilir.

Örneğin, bir dijital arazi parçası için 10.000 MANA ödediğinizi varsayalım. 10.000 MANA daha sonra özel anahtarları olmayan bir adrese (yakma adresi) gönderilir. Bundan sonra, token’lar sonsuza kadar kaybolur ve toplam MANA arzından çıkarılır.

LAND Nedir?

LAND, Decentraland’daki sanal arazi parçalarını temsil eden, takas edilemez token’lara (NFT) verilen isimdir ve bir Ethereum akıllı sözleşmesi kullanılarak sürdürülür. NFT, blok zincirinde değiştirilemeyen tamamen benzersiz bir dijital varlıktır.

Her bir sayısal arazi parseli 16×16 metrelik ölçülere sahiptir ve benzersiz bir kartezyen koordinatları (x,y) ile tanımlanır. Yeniden oluşturulamaz veya çoğaltılamaz. MANA ile LAND alıp satabilir ve uygulamalar, oyunlar, dinamik 3 boyutlu sahneler, kumarhaneler ve daha fazlasını oluşturabilirsiniz.

ARSA parsel sayısı 90.000 ile sınırlandırılmıştır. ARSA mülkleri oluşturmak için bitişik arsalar satın alabilirsiniz. Bir bölge, ortak bir temaya sahip, böylece bir form oluşturan, LAND’ın parsellerinin bir topluluğudur.

Decentraland’ın oy kullanmaya yarayan DApp’i Agora’yı kullanarak topluluğunuzla ilgili konularda oy verebilirsiniz. Belirli bir bölgede sahip olduğunuz LAND, oyununuzun ağırlığı ile doğrudan ilişkilidir. Agora, bölgenizde olup bitenler üzerinde kontrol sahibi olmanızı ve platform hakkında geri bildirimde bulunmanızı sağlar.

Decentraland’ın (MANA) Artıları

Benzersiz dijital mülkiyet hakları

Decentraland, kullanıcılara benzersiz, kıt ve merkezi bir otoritenin kısıtlamaları olmaksızın oyunlaştırılmış bir deneyim sunar. Kullanıcılar, deneyimlerini yaratmanın kontrolü altındadır ve oluşturulan değerden yararlanır. Merkeziyetsizliği sağlamak için akıllı sözleşmeler, kullanıcıların değişikliklere oy verebileceği merkezi olmayan özerk bir organizasyon tarafından yönetilir. Kullanıcılar, metaverse tabanındaki koleksiyonlarının gerçekten sahibidir.

En büyük sanal arazi satışı

Çevrimiçi yatırım platformu Republic’in bir bölümü olan Republic Realm, Decentraland’da 913.228,28 dolar karşılığında 259 parsel sanal arazi satın aldı. Bu tek işlem, Decentraland tarihindeki en büyük LAND alımıdır. Toplam MANA arzından 1.295.000 token yakılmasına sebep oldu.

Gelecekte daha fazla LAND alımları ile daha fazla MANA piyasadan çekilecektir. Bu, MANA’nın dolaşımdaki arzını azaltırken, satın alınabilecek token sayısını da azaltacaktır. Kıtlık, MANA fiyatını tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkarabilir.

Önde gelen kurumsal yatırımcılar

17 Mart 2021 Çarşamba günü, en büyük dijital para varlık yöneticisi olan Grayscale Investments, dört yeni dijital para birimi yatırım ortaklığıyla birlikte Grayscale Decentraland Trust’ı başlatmıştı.

Büyüme alanı olan değerleme

Çok sayıda araç nedeniyle, yazılım mühendisi ve geliştiriciler, giderek artan sayıda etkileşimli 3 boyutlu oyun ve uygulama geliştiriyor. Decentraland (MANA), Chiliz (CHZ) ve Enjin Coin’den (ENJ) sonra NFT kripto alım satım varlıklarının piyasa değerlemesinde üçüncü sırada yer alıyor.

Decentraland’ın Eksileri (MANA)

Düzenleyici riskler

Kripto para birimi alanının geri kalanında olduğu gibi, düzenleme fiyatlandırmayı olumsuz etkileyebilir. Kripto para birimleri, gelecekte bürokratik gerekliliklere veya kripto para birimlerinin ticaretinde bir sınıra dönüşebilecek olan düzenleyicilerin artan ilgisini çekmiştir.

NFT ve sanal dünya alanlarında sert rekabet

Decentraland, aynı zamanda bir NFT pazarı olduğu için hızla büyüyor. Ancak, NFT alanındaki tek oyuncu değil. Axie Infinity (AXS), Crypterium (CRPT) ve Algorand (ALGO) gibi pazar yerleri, Decentraland’e karşı oldukça büyük rakipler olarak görülüyor. Ancak, piyasa değerlemesinde Decentraland, AXS ve ENJ’yi hala takip ediyor.

Buradan MANA hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Decentraland (MANA) Nasıl Satın Alınır?

MANA satın almak çok kolay bir işlemdir. Sadece birkaç adımda sizlerde MANA’ya sahip olabilirsiniz.

Decentraland satın almak için en yüksek hacimli kripto para borsası olan Binance’den hesap açmanız gerekiyor. Buraya tıklayarak Binance borsasında hesap açabilirsiniz. Hesabınızı açtıktan sonra MANA/USDT ve MANA/BTC işlem pariteleri başta olmak üzere birçok farklı işlem çifti üzerinden basit bir şekilde alım satım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Decentraland (MANA) Nedir? MANA Nasıl Satın Alınır?