Dijital Dolar Geliyor: FED Başkanı Güncel Dijital Dolar Önerilerini Açıkladı

dijital dolar
dijital dolar
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, dijital dolar projesi için önerileri ve Fed’in bu önerilere yönelik cevabını açıkladı. 23 Eylül’deki konuşmasında Mester, dijital dolar konusunda bugüne kadar atılan adımlardan ve Fed’in mevcut politikasından bahsetti.

300’den fazla kripto para ile ticaret yapmak, lending ve staking’den kazanç sağlamak için bu linkten Binance’ye kayıt olabilirsiniz. Ayrıca, buradan Binance’ye kayıt olduğunuzda ömür boyu tüm komisyonlarda %20 indirim kazanırsınız.

Dijital dolar mı geliyor?

Cleveland Fed Başkanı Mester, pandemi başlamadan önce dijital merkez bankası parası (CBDC) kavramını araştırmaya başladıklarını ifade ediyor. Mester, bu araştırma sürecinin salgınla birlikte hızlandığını belirterek, şimdiye kadar önerilen bazı dijital dolar kavramlarını aktardı. Mester’ın açıklamalarına göre, dijital doların nasıl kullanılacağına dair şu önerilerde bulunuldu:

  • Fed, her Amerikan vatandaşı için özel bir hesap açabilir ve vatandaşlar bu hesaba dijital dolar yatırabilir
  • Dijital para olarak kullanılabilecek bir dijital dolar geliştirilebilir ve doğrudan Fed tarafından oluşturulabilir.
  • Fed, bu dijital doları herhangi bir ticari banka aracılığına ihtiyaç duymadan doğrudan son kullanıcıya, başka bir deyişle vatandaşın dijital cüzdanına aktarabilir.

Henüz nihai karar verilmedi

ABD Merkez Bankası’nın birkaç aydır dijital dolar fikrini incelediği ve bu alanda çalıştığı biliniyor. Cleveland Fed Başkanı Mester dün yaptığı konuşmada bu süreci doğrulayan açıklamalar yaptı. Mester, Fed’in dijital dolar fikrini ölçmeye ve tartmaya devam ettiğini söyledi.

Mester, dijital merkez bankası parası kavramının henüz tam olarak anlaşılmadığını belirterek, bu belirsizliklerin de giderilmesi gerektiğini vurguladı. Dijital dolar fikrinin ne gibi avantajlar sağlayacağının tam olarak bilinmediğini söyleyen Fed Başkanı, merkez bankasının şu anda bu konuyu araştırma sürecinde olduğunu hatırlattı.

Kimlerle çalıştıklarını açıkladı

Konuşmada Mester, Fed’in dijital dolar araştırması sırasında kimden destek aldığını da açıkladı. Fed’in bu konuda Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ile işbirliği yaptığı biliniyordu. Mester, Boston Fed ile MIT arasındaki bu birliğin yıllardır devam ettiğini söyledi.

Buradan tüm kripto para ticareti yapan yatırımcıları tek çatı altında topladığımız Telegram kanalımıza katılabilirsiniz.

Fed bünyesindeki yazılım geliştiricileri de dijital dolar üzerindeki çalışmalara katkıda bulunuyor. Ancak Mester’in açıklamalarına göre, New York Fed’de bu süreçte Bank for International Settlements gibi farklı kuruluşlarla birlikte çalışıyor. Fed Başkanı, dijital dolar için yapılan tüm bu anlaşmalar ve işbirlikleri hakkında şu hatırlatmayı yaptı:

“Merkez bankası dijital parası fikrini değerlendirmek için bu tür çalışmalar yapmalıyız. Ancak bu çalışmalar, Fed’in kendi dijital para birimini çıkaracağı anlamına gelmiyor. Bu aşamaya gelmeden önce, dijital para birimlerinin finansal istikrarı, piyasa bütünlüğünü, kişisel güvenliği ve gizliliği ve para politikalarını nasıl etkileyeceği incelenmelidir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!