BİTCOŞAR
En Güncel Bitcoin ve Kripto Para Haberleri
$40,599.43
+6.59%
$2,330.84
+2.24%
$0.73
+14.31%
$138.97
+5.09%
$19.59
+1.93%
$317.01
+0.48%
$2.89
-0.24%
$3.92
+4.4%
$34.69
+2.5%
$40,599.89
+6.59%
$2,331.16
+2.25%
$0.73
+14.41%
$138.91
+5.04%
$1.00
-0.1%
$856.26
+2.25%
$228.84
+3.08%
$50.18
+2.12%
$104.94
+2.58%

Dijital Dolar Projesi Hakkında Yeni Bir Belge Ortaya Çıktı!

ABD düşünce kuruluşu dijitalleşmiş dolara doğru yelken açıyor. Bu açılış ile ilgili ise ayrıntılı bir rapor yayınladı.

0

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Dijital Dolar Projesi kapsamında,  28 Mart’ta merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) potansiyel uygulamaları hakkında detaylı bir belge yayınlandı. 30 sayfalık bir rapordan oluşan belgede dijital doların gelişimine vurgu yapıldı. 

Dijital dolar projesi büyük ses getirebilir 

Rapor, dijital doların hangi yöne taşınacağı ve neler içereceği gibi detaylardan oluşuyor. 

Dijital Dolar Projesi fikrini ortaya koyan şirket ise Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) eski liderlerinin de dahil olduğu Accenture. Projeyi hem bireysel hem de bir şirket üstlenmiş durumda. Kurucuların en önemli ismi ise CFTC’nin fintech (finansal teknoloji) ofis başkanı Daniel Gorfine. 

Önemli Bitcoin ve Kripto Para gelişmelerini kaçırmamak için Telegram kanalımıza buradan katılabilirsiniz.

Daniel Gorfine, ‘’Dijital Dolar Projesi hızlı bir şekilde hayata geçirilmelidir. Yayına aldığımız bu makalede bunun bir örneğidir.’’ şeklinde bir açıklama yaptı. 

Aslında rapor geleneksel finansal otoriteler, nakit ve Otomatik Takas Odası Teknolojisi’ni de dahil eden bir ödeme mekanizmasını ifade ediyor. 

Yeni teknolojiler test edilecek 

Dijital Dolar Projesi kapsamında yeni teknolojiler test edilecek. Gelecek dönemde proje ile ilgili pilot programların da olacağı bildirildi. Ayrıca makalede şu demeçlere yer verildi: 

‘’Kamu sektörü ve danışmanlık grubu ile iş birliği yapmak gerekir. Bu iş birliği sayesinde daha hassas ve değer hipotezlerini test edebiliriz. Son olarak tasarım kararlarını bilgilendirerek potansiyel pilot bölgeleri belirleyebiliriz.’’ 

Daniel Gorfine de pilot uygulamasına ilişkin şöyle bir açıklama yaptı: 

‘’Pilot uygulama konularına göre farklılık gösterebilir. Pilot uygulamasında devlet yardım programlarına ve bireysel alıcıların nasıl ödeme yaptığına bakılabilir.’’ 

Merkeziyet ve gizlilik arttırma 

Projenin mevcut düzenlemesinde ABD para sistemi çalışmıyor. Federal Rezerv, finansal kurumlara oradan da halka aktarılan bir para biriminin korunduğu ifade etti: 

‘’Dijital bankalar ve ticari bankalar düzenli hale gelmiş iki katmanlı sistem aracılığı ile dağıtılacak.’’ 

Ayrıca Fed, doğrudan tüketiciye erişim için çağrı yaptı. Gofrine ise, Dijital Dolar Projesi ile ilgili yapıyı açıkladı: 

”Özel sektöre, düzenlenmiş bankalar ve para vericilere güvenmek doğru bir yaklaşım. Çözülmesi gereken boşluklar ve sorunlar var ise bu yaklaşım mantıklı olacaktır. Federal bankacılık sistemi ilgili politikayı merkezsizleştirmeye çalışıyor.”

Dijital Dolar Projesi,  müşteriyi tanıma ve kara para aklama faaliyetlerini önleme çalışmasını gerektiriyor. Nitekim teknik inceleme ekibi ve proje kurucuları mahremiyet konusunda merkezi bir endişe duyduklarını ifade etti.

‘’Hükümet kanadında yapılması gereken politika seçimleri. Fiziksel parada demir atmak ve analoglaştırmak önemli bir model örneği.”

Koronavirüs döneminde birçok şey değişti. Bu süreçte yeni bir finans sisteminin gerekliliği ortaya çıktı. Dijital Dolar Projesi de bunun bir parçası olabilir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İlgili Haberler
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.