kripto para

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

SEC’ten Kripto Para Şirketine 26 Milyon Dolarlık Ceza

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Menkul Kıymetler ve Kambiyo Komisyonu (SEC), ICO’lara aracılık yapan BitClave adlı kripto para şirketinin, mağdur yatırımcılarına ait 25,5 milyon doları geri ödemesini istedi.

SEC tarafından 28 Mart’ta yapılan açıklamada, Kaliforniya merkezli BitClave’in kayıt dışı kripto para alınmasına aracılık ettiğinin tespit edilerek şirket hakkında suç duyurusunda bulunulduğu bildirilmişti. SEC Siber Suçlar Birimi Başkanı Kristina Littman, konu ile ilgili olarak şu yorumu yaptı:

“Hisse senedi veya tahvil çıkaran şirketler, geleneksel veya dijital olsun, ABD federal menkul kıymetler yasalarına uymak zorundadır. (…) Komisyon tarafından emredilen yasal iade talebi, bu kayıt dışı aracılık işleminde mağdur olan yatırımcıları önemli ölçüde rahatlatacaktır.”

SEC’den yapılan açıklamada ise “BitClave, yatırım aracılığından elde ettiği geliri, ek para yardımlarıyla ödemeyi ve kurum tarafından, mağdur yatırımcıları korumak amacıyla 2002’de kurulmuş olan Fair Fund (zarar karşılama fonu) aracılığıyla yatırımcılara geri dağıtmayı kabul etti” denildi.

BitClave, SEC ile yaptığı anlaşmaya göre haksız kazançtan elde ettiği 25,5 milyon doların yanı sıra, 3 bin 444 dolar 197 cent yasal faiz ile 400 bin dolarlık ceza ödeyecek.

BitClave, Ekim 2017’de, kişisel verileri internet reklamcılığı tarafından işlenen internet kullanıcılarının zararlarının tazmin edileceği bir plan üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu.

Şirket ayrıca, sistemlerinin, komisyoncuları ortadan kaldırarak, online reklam maliyetlerini düşürdüğünü öne sürmüştü.

BitClave, 2017 Kasım ayının sonunda da, 32 saniye içinde yatırımcıdan sağladığı 25,5 milyon dolarla rekor kırmış, en fazla kripto para yatırımı toplayan şirket olmuştu.

Kripto para şirketi BitClave, CAT token’da değer artışı beklentisi yaratmıştı

SEC, BitClave tarafından Tüketici Faaliyeti Tokeni (CAT) adı altında bir kısmı ABD’de bulunan 9 bin 500 yatırımcıya satılmasıyla elde edilen paranın da kayıt dışı menkul kıymet işlemi olduğuna hükmetti.

Düzenleyici kurum SEC, BitClave’ın kullandığı reklam malzemelerinin ve yaptığı çalışmaların, yatırımcılarda söz konusu bu token (CAT)’da değer artışı beklentisi oluşturduğunu şu ifadelerle dile getirdi:

“BitClave, tüketici reklamcılığını hedefleyen Blockchain tabanlı arama platformunun geliştirilmesi, yönetilmesi ve pazarlanması için bu token ile ICO faaliyetlerinden elde ettiği kazancı kullanmayı planladı. BitClave, sürekli olarak token’ın değerinin artacağı beklentisini vurguladı ve bunları kripto para ön satışı sonrası üçüncü parti dijital varlık ticaret platformlarında alınıp satılır hale getirmek için adımlar attı.”

SEC, Nisan 2019’da kripto para yatırımcılarına bir dijital varlığın menkul kıymet olup olmadığını belirlemede yardımcı olacak bir taslak çalışma yayımlamıştı. Bu taslaktaki yönergelerde, bir dijital varlığın başkaları tarafından yürütülen çalışmalarla değerinin yükselmesi beklendiğinde, bunun, mantıksal olarak bir menkul kıymet olmasının beklenebileceği belirtilmişti.

SEC ile yaptığı son anlaşmaya göre BitClave ayrıca, CAT adı verilen token’ları kripto para piyasasından çekeceğini de bildirdi. Ancak CoinMarketCap verilerine göre şirketin token’ları son 24 saat içinde yüzde 23’ün üzerinde değer kazandı ve bu yalnızca YoBit adlı kripto para borsasında listelendi. Buna karşılık olarak şirketin elinde kalan bütün token’ların devre dışı bırakılmak üzere fon yöneticisine aktarılacağı belirtiliyor.

SEC’ten Kripto Para Şirketine 26 Milyon Dolarlık Ceza

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!