Dolar Endeksi Direnci Kırıldı! Kripto Piyasası Nasıl Etkilenecek?

Dolar
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD doları, küresel finansal istikrarsızlıktan, yaygın enflasyondan, Ukrayna’daki savaştan ve yaklaşan durgunluktan en çok yararlanan varlık gibi görünüyor.

Dolar, 20 yıl sonra euro ile paritesini yeniden kazandı. Avrupa para birimi neredeyse başlangıcından bu yana en zayıf noktasında. Böylece, ABD Dolar Endeksi (DXY) veya USD’nin dünyanın en büyük altı para birimine karşı gücü bugün 20 yılın zirvesini kaydediyor.

Tarihsel analiz, güçlü bir doların neredeyse her zaman tüm kripto para piyasasında zayıf bir Bitcoin (BTC) ve düşüş hissi ile ilişkilendirildiğini gösteriyor. Bugün de durum farklı değil, USD rekor seviyelerdeyken Bitcoin 20.000 dolar civarında bir destek bulmaya çalışıyor.

Dolar Euro İle Paritesini Geri Kazandı!

ABD doları Temmuz’da euro karşısında yüzde 4,75 yükseldi. Ocak 2021’in en düşük seviyesinden bu yana, yani bir buçuk yılda yüzde 23 arttı.

İki para birimi arasındaki parite en son 2002’nin sonunda, euro’nun nakit dolaşımına girmeye başladığı zamandı (mavi daire). O zamandan beri, 0,95 ila 0,96 EUR aralığı, 2015 ve 2017’de istikrarlı bir şekilde direnç (kırmızı) olarak hareket etti.

Ancak bu ay ABD doları kararlı bir şekilde bu direncin üzerine çıktı. Bu yazının yazıldığı zaman diliminde, neredeyse tam olarak 1 EUR’da fiyatlandırılıyor.

Dxy

DXY Direncin Üzerine Çıktı!

Ayrıca, ABD doları endeksi grafiği USD/EUR çiftine benzer bir yapı göstermektedir. Bunun nedeni, Euro’nun DXY’nin ölçüldüğü en büyük altı para biriminden oluşan sepetin çoğunluğunu (yüzde 57,60) oluşturmasıdır.

Burada çok yıllı direnç (kırmızı) 103-104 aralığındaydı ve Haziran ayında bu direnci kırdı. DXY oranı, giderek keskinleşen bir eğimle (mavi) parabolik bir eğri boyunca yükseliyor gibi görünüyor.

Daha küçük bir potansiyel direnç alanı, mevcut DXY ticaretinin seviyesi olan 108-109 (yeşil) aralığındadır. Bu seviye kırılırsa, bir sonraki seviye Temmuz 2001 zirvesi olan 121’e (turuncu çizgi) kadar görülmeyebilir.

ABD doları endeksi parabolik bir yükseliş kaydettiği sürece, kripto para piyasası düşüş eğilimini sürdürecek gibi görünüyor. Tarihsel analiz, BTC grafiğindeki ardışık boğa piyasalarının yalnızca DXY düşüşleri sırasında başladığını gösteriyor.

Usd

Dolar Endeksi Direnci Kırıldı! Kripto Piyasası Nasıl Etkilenecek?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.