E krona

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

E krona İsveç Tarafından Test Ediliyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkez bankası dijital para birimi (CBDC) kullanıcıları arasına katılmayı hedefleyen İsveç, yerel kripto para birimi olan ”e krona” yı test etmeye başladı. Pilot program, Şubat 2021’e kadar bir yıl boyunca devam edecek.

E krona para birimi, vatandaşlar tarafından resmi olarak kullanılmak üzere piyasaya sürüldüğünde, Blockchain destekli para biriminin, ülke genelindeki geleneksel ödemeleri ve bankacılık faaliyetlerini de yönlendirmek için kullanılacağı düşünülüyor. Kredi kartı kullanmak ya da fiat (itibari) para birimi ile harcama yapmak yerine, günlük işlerde Blockchain’e geçiş yapılabilir.

E krona Bahamalar’dan sonra ikinci sırada

CBDC’ler bugünlerde çok konuşulan bir konu haline geldi. İsveç, Bahamalar’dan sonra çalışan bir ulusal kripto para birimini sunan ikinci ülke konumunda yer alıyor. Bahamalar, Aralık ayında bir CBDC pilot programı başlattı ve programın 2020’nin ikinci yarısında tam olarak kullanıma geçmesi planlanıyor.

Çin kendi CBDC’sini geliştirdiğini açıkladı. Ancak şu ana kadarki gelişmelere bakılacak olursa İsveç ve Bahamalar kadar yol katedemedi.

İsveç’te bir CBDC projesinin başlatılması, ülkenin yaklaşımı ile tam olarak örtüşüyor. Ülke zaten, ‘’dünyanın en nakitsiz ülkesi’’ olarak biliniyor.

E krona İsveç Tarafından Test Ediliyor

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!