El Salvador Başkanından Bitcoin Hakkında Yeni Bir Açıklama Daha Geldi!

Bitcoin
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

El Salvador hükümeti, IMF’nin, ülkenin Bitcoin‘i yasal bir ihale olarak kabul etmesiyle ilgili en son raporuna yanıt verdi. El Salvador’dan yapılan açıklamaya göre, hükümetin IMF’nin tavsiyelerine uyma gibi bir düşüncesi yok.

Uluslararası Örgütler Bize Zorla Hiçbir Şey Yaptıramayacak! 

El Salvador Hazine Bakanı Alejandro Zelaya, hükümetin hiçbir şey yapmak için zorlanmaması gerektiğini dile getirdi. Zelaya, yerel bir televizyon kanalına ülkenin politikaları hakkında karar verme konusunda münhasır haklara sahip olduğunu açıkladı. Bakan, “Hiçbir uluslararası örgüt bize zorla hiçbir şey yaptıramayacak, hiçbir müdahalede bulunamayacak. Ülkeler egemen uluslardır ve kamu politikası hakkında egemen kararlar alırlar” dedi.

Geçen hafta yayınlanan raporda; IMF, El Salvador’un Bitcoin güven fonunu ortadan kaldırmasını ve ayrıca güvenli olmayan fonlar olarak nitelendirdiği kripto varlıkları da ülke hazinesine geri iade etmesini önerdi. Uluslararası kuruluş, önceki raporlarına benzer şekilde, varlığın yüksek fiyat oynaklığının yanı sıra suç unsurları tarafından kullanılmasına atıfta bulundu.

Bitcoin’in son 3 aydaki fiyat düşüşü, Kasım ayının başındaki tüm zamanların en yüksek seviyesinden neredeyse yüzde 50 düşerek neredeyse ilk noktaya ulaşmış gibi görünüyor. IMF’nin raporuna yanıt olarak Zelaya, hükümetin kara para aklamayla ilgili kurallara uyduğunu söyledi. Uluslararası kuruluş ayrıca hükümete, kullanıcılara devlet destekli Chivo cüzdanını Bitcoin işlemleri için kullanmaları için 30 dolarlık teşvik sunmayı bırakmasını söyledi.

IMF, Chivo cüzdanının potansiyel taşıdığına inanırken, Bitcoin yerine ABD doları kullanılarak bu potansiyelin maksimize edilebileceği görüşünde. Rapora göre, yakın vadede, Chivo’yu uygulamanın ve Bitcoin yasasını kullanılır hale getirmenin gerçek maliyetleri potansiyel faydaları aşıyor.”

Ancak El Salvador hükümeti, Chivo cüzdanının finansal erişimi hızla iyileştirdiğini savunuyor. Yeniliğin ek bir faydası olarak da Bitcoin turizminden bahsedildi. El Salvador hükümeti şimdilik Bitcoin konusundaki tutumunu değiştirmeye gerek görmüyor. Ve yatırımcıların korunmasını sağlamak için daha fazlasını yapmaya devam edeceğini kabul ediyor.

El Salvador Başkanı, Bitcoin İçin Büyük Fiyat Kazançları Öngörüyor

Yaşanan bu olayların ortasında, IMF ile ikili görüşmelerin ardından, El Salvador Başkanı Nayib Bukele, varlık için “devasa bir fiyat artışı” olarak adlandırdığı şeyi Twitter’dan duyurdu. Başkanın, ülkenin Bitcoin’i yasal bir ihale olarak benimsemesinin en büyük savunucularından biri olduğunu hatırlayacaksınız.

“Dünyada 50 milyondan fazla milyoner var. Her birinin en az bir Bitcoin’e sahip olmaları gerektiğine karar verdiklerini hayal edin…Fakat sadece 21 milyon Bitcoin olacak bu miktar, yarısı için bile yeterli değil. Devasa bir fiyat artışı an meselesi.”

El Salvador, 2021’de Bitcoin’i yasal bir ihale olarak kabul eden ilk ülke oldu. O zamandan beri ülke, bir Bitcoin Şehri inşa etme planı doğrultusunda çalışırken rezervini bin bitcoin’in üzerine çıkararak varlığı istikrarlı bir şekilde satın aldı ve almaya da devam ediyor.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!