El Salvador

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

El Salvador Teknolojik İnovasyon Vergilerini Kaldırdı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yazılım programlama, kodlama, uygulamalar ve yapay zeka geliştirme ile bilgi işlem ve iletişim donanımı üretimi gibi teknolojik yenilikler El Salvador‘da vergilerden muaf tutulacak.

Bitcoin‘i yasal bir ödeme aracı olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador, teknoloji inovasyonlarına yönelik vergileri kaldırma kararıyla tarihi bir adım daha attı. Bu karar, El Salvador’un Ulusal Bitcoin Ofisi (ONBTC) olarak da bilinen Bitcoin Ofisi’ni kurmasına paralel olarak gerçekleştirildi.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, 7 Eylül 2021’de Bitcoin’i yasallaştırırken teknolojiyi hiperenflasyona ve ABD dolarına bağımlılığa karşı koymanın bir yolu olarak gördü.

Son 18 ayda El Salvador, Bitcoin yatırımlarını yeniden stratejilendirdi ve ülkeyi yeniden inşa etmek için birçok durumda sermaye kazançlarını kullandı.

Bu stratejiye doğru ilerleyen Bukele, teknolojik gelişmeyi hızlandırmanın bir yolu olarak vergi gerekliliklerinin azaltılmasına inanıyordu.

Bukele, verdiği söz üzerine, 1 Nisan’da resmen bir yasa tasarısı sunarak, yazılım programlama, kodlama, uygulama ve yapay zeka geliştirme gibi teknoloji inovasyonlarından elde edilen gelir, mülk ve sermaye kazançlarının tamamen vergiden muaf olmasını öngördü. Ayrıca tasarı, bilgi işlem ve iletişim donanımı imalatını da vergiden muaf kıldı.

Bu girişimi desteklemek, Bitcoin girişimcileri ve şirketleriyle ortak girişimler yürütmek için düzenleyici bir kurum olan Bitcoin ofisinin kurulmasıdır.

Asociación Bitcoin de El Salvador’a (El Salvador Bitcoin Derneği) göre ONBTC, “ülkeyi dünyada teknolojik ve ekonomik bir güç olarak konumlandırmayı” hedefliyor.

Mali bir geri dönüş girişimine ek olarak, Bukele’nin El Salvador’u yeniden keşfetmeye yönelik devam eden çabaları arasında turizmi teşvik etmek, terörle mücadele etmek ve bölgede iş merkezleri kurmak yer alıyor.

2023’ün başında El Salvador, Volcano Bond olarak bilinen Bitcoin destekli bir tahvil için yasal çerçeve sağlayan bir yasa çıkardı.

“Volkan Tahvilleri” adı, Bitcoin Şehri’nin konumundan türetilmiştir. Yakında yenilenebilir hidrotermal enerjiyle desteklenen bir kripto madencilik merkezi haline gelecek olan Bitcoin Şehri, yakınındaki Conchagua volkanından elde edilen enerjiyi kullanacak.

El Salvador Teknolojik İnovasyon Vergilerini Kaldırdı!
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!