Elon Musk

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Elon Musk, 258 Milyar Dolarlık Dogecoin Davasının Reddedilmesini Talep Etti

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yatırımcılar, Elon Musk‘ın Cumartesi Gece Canlı Yayını’nda “hayali bir finans uzmanı” olarak tasvir ettiği performansı nedeniyle, Dogecoin’i “bir hile” olarak nitelendirdiği ve bu durumun davada bir referans noktası olarak kullanıldığına dikkat çekti.

Elon Musk ve avukatlarının, ABD’li bir yargıçtan, Dogecoin kripto para birimini tanıtmak için bir piramit planı yürüttüğünü iddia eden yatırımcılar tarafından açılan 258 milyar dolarlık davayı reddetmesini talep ettiği bildirildi.

1 Nisan Reuters haberine göre Elon Musk’ın avukatları, Dogecoin yatırımcıları tarafından 31 Mart’ta Manhattan federal mahkemesinde açılan davayı “hayal ürünü bir kurgu” olarak nitelendirdi.

Yatırımcıların Musk’ı Dogecoin’in fiyatını “iki yılda %36.000’den fazla artırmakla ve ardından düşmesine izin vermekle” suçladıkları bildirildi.

Musk’ın avukatları, yargıcı milyarlarca dolarlık davayı “düşürmeye” ikna etmek için Dogecoin açıklamalarından “zararsız ve genellikle aptalca tweetler” olarak bahsetti.

Musk’ın avukatları, “Dogecoin Rulz” ve “yükseliş yok, düşüş yok, sadece Doge” dahil olmak üzere Dogecoin ile ilgili yorumunun bir dolandırıcılık iddiasını haklı çıkarmak için “çok belirsiz” olduğunu açıkladı. Avukatlar şunları kaydetti:

Yaklaşık 10 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olmaya devam eden meşru bir kripto para birimi hakkında destek sözleri veya komik resimler tweet atmanın yasa dışı hiçbir tarafı yok.

Yatırımcılar, Musk’ın Mayıs 2021’de “hayali bir finans uzmanını” canlandırdığı ve Dogecoin’i “bir koşuşturmaca” olarak adlandırdığı Saturday Night Live (SNL) görünümünü davada referans noktası olarak gösterdi.

SNL görünümünden dakikalar sonra, DOGE’nin fiyatı %25’lik bir artışla gösterinin başlangıcındaki 0,66 $’dan 0,50 $’a kadar düştü.

Musk, televizyon görünümünden sonra insanların Dogecoin’e olan heyecanını yeniden canlandırmak için birçok çaba gösterdi. Bunlar arasında, sadece birkaç gün sonra attığı bir tweet’te “Doge geliştiricileriyle sistem verimliliğini artırmak için çalıştığını” belirtti ve bunun “potansiyel olarak umut verici” olabileceğini ekledi.

Ek olarak, Mart 2022’deki piyasa çöküşü sırasında Bitcoin de dahil olmak üzere kripto varlıklarını satmayacağına dair tweet attı.

Yatırımcıları temsil eden avukat Evan Spencer’ın bir e-postada “davamızın başarılı olacağından her zamankinden daha eminiz” dediği bildirildi.

Elon Musk, 258 Milyar Dolarlık Dogecoin Davasının Reddedilmesini Talep Etti