Ethereum

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Ethereum 2.0 Yeni Bir Rekora İmza Attı! Bu Ne Anlama Geliyor?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Önde gelen akıllı sözleşme platformunun bir sonraki projesine yatırımcılar tarafından gösterilen ilgi, ETH 2.0 mevduat sözleşmesinde on milyonlarca Ethereum’un stake edilmesiyle birlikte gün geçtikçe daha da artıyor.

Ethereum arama motoru EtherScan’e göre, şu anda sözleşmeye kilitlenmiş 10 milyonun adetin üzerinde stake edilmiş Ether var ve bu da yazının yazıldığı süreçte 26 milyar dolarlık değeriyle ciddi anlamda şaşırtıcı bir değere sahip.

Ethereum 2.0, ağın ölçeklenebilirlik sorunlarını bir iş kanıtından (PoW), bir hisse kanıtı (POS) konsensüs mekanizmasına geçerek çözmeyi hedefliyor. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin‘e göre; akıllı sözleşme platformu, büyük merakla beklenen yükseltmenin tamamlanmasının ardından ikinci katman çözümleri aracılığıyla saniyede 100.000 işlemi (TPS) kolay bir şekilde gerçekleştirebilecek.

Piyasa istihbarat firması Glassnode, tokenlerin en az yüzde 66’sının bireysel yatırımcılar yerine kripto değişim platformları ve staking hizmetleri tarafından Ethereum 2.0’a yatırıldığını tespit etti.

Glassnode’un sunduğu veriler; en büyük para yatırma işleminin, Lido bahis platformundan ve ardından ABD’nin en iyi borsası Coinbase’den geldiğini ortaya koyuyor. Diğer önemli büyük ölçekli yatırım sahipleri arasında önde gelen dijital varlık borsası Binance ve San Francisco merkezli kripto borsası Kraken de yer alıyor.

Kripto analitik firması IntoTheBlock, Ethereum 2.0 para yatırma sözleşmesine on binlerce benzersiz adresin katkıda bulunduğunu bizlere sundu.

“2.0 sözleşmesinde stake edilen ETH miktarı 10 milyonu aştı.

65.910’dan fazla benzersiz adres bu projeye katkıda bulundu, bu miktar da dolaşımdaki arzın yüzde 8,4’üne tekabül ediyor.”

Ethereum’un 2.0 sürümüne yükseltilmesinin ilk aşaması, blok zincirinin tıkanıklığını ve yüksek işlem ücretlerini azaltmaya yardımcı olmak için 2020’nin sonlarında kullanıma sunulmuştu. Bir sonraki aşamanın 2022’de çıkması planlanıyor ve bir hisse kanıtı protokolü olmaya geçişe odaklanacak.

Ethereum, yazının yazıldığı sırada 2.567 dolardan işlem görüyor, yedi günlük zirve seviyesi olan 2.759 dolardan ise yüzde 7,3 düşüş gerçekleştirdi.

Ethereum 2.0 Yeni Bir Rekora İmza Attı! Bu Ne Anlama Geliyor?
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!