Ethereum

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Ethereum Düşmeye Devam Ediyor! İşte Düşüşün 3 Sebebi!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasası geçen hafta bir darbe aldı. Toplam sermaye, Ocak 2021’den bu yana ilk kez 1 trilyon doların altına düştü ve yalnızca yedi gün içinde şaşırtıcı bir şekilde 300 milyar dolar daha kaybetti.

Özellikle kötü performans gösteren kripto para birimlerinden biri ETH idi. Aynı dönemde yüzde 40 düştü ve kısaca bu seviyenin altına düştükten sonra 1.000 dolar civarında işlem görüyor.

ETH’nin geçen haftaki düşüşünün üç olası nedeni var.

Daha Geniş Pazar Geri Çekilme

Kripto para piyasasına bakıldığında, genel olarak, son birkaç hafta içinde tüm kripto para birimlerinin ciddi değer kaybettiği açık ve net. Bu düşüş geçen hafta hızlandı ve yukarıda bahsedildiği gibi 300 milyar doların tüm sermayeden silinmesine neden oldu.

Ama bu sadece kripto değil. Wall Street de, geçtiğimiz hafta S&P 500’ün yüzde 4,25’lik bir kayıpla işlem görmesiyle darmadağın durumda. Dow Jones Sanayi Ortalaması (DJIA) da aynı dönemde yüzde 4 düşerken, NASDAQ Bileşik yüzde 2’den biraz daha az düştü.

ETH
Kaynak: TradingView

Daha geniş makroekonomik tablo, küresel ekonominin aşırı enflasyon, Ukrayna’da devam eden bir savaş ve çok daha fazlası ile diken diken olmasıyla iyi görünmüyor. Daha bu hafta, Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezervi, 75 baz puan ile son 28 yılın en yüksek artışı olan yeni bir faiz artırımı daha duyurdu. Ülkenin Çalışma İstatistikleri Bürosu, enflasyonu ölçmek için kullanılan ölçüt olan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (birçoğu gerçek enflasyonun daha yüksek olduğunu iddia etse de) için rakamları da yayınladı. Yayınlanan oran Mayıs ayı için yüzde 8,6’da seyrediyor.

Kripto para birimleri riskli bir varlıktır ve bu nedenle, yatırımcıların önce bunları elden çıkarması ve tüm piyasaya sıkıntı getirmesi şaşırtıcı değildir.

Karşılaştırma için, aşağıdaki ısı haritası, tüm büyük kripto para birimlerinin son yedi gün içinde kırmızıda olduğunu ortaya koyuyor:

Kripto

Yine de, ETH’nin en kötü performans gösterenler arasında olduğu da inkar edilemez. Bunun diğer iki olası sebeple ilgisi var.

Sektörde Devam Eden Duraklatmalar!

Şu anda Celsius Network’te olup bitenlerle ilgili hemen hemen her şeyin endüstri analistlerinden geldiğini belirtmek önemlidir. Şirketten işlerinin devam eden durumu hakkında henüz resmi bir bilgi yok. Büyük sıkıntının ilk işaretleri, platformun aşırı piyasa koşullarını gerekçe göstererek tüm para çekme, transfer ve takas işlemlerini tamamen durdurmasıyla geldi. Bu, esasen kullanıcıları, fonlarına erişim olmadan kilitli bıraktı.

Celsius Network, merkezi olmasına rağmen, DeFi pazarlarındaki en büyük katılımcılardan biridir.

Kısacası Celsius, kullanıcıların kripto para yatırmalarına ve bunun üzerinden getiri elde etmelerine olanak tanıyan bir borç verme platformudur. Buna karşılık, parayı uygun buldukları herhangi bir yolla daha yüksek verim elde etmek için kullanacaklardı. Pozisyon o zamandan beri daha fazla teminat altına alındı ​​ve güvenli görünüyor.

Bununla birlikte, Celsius Network’ün Lido’nun platformunda büyük bir stETH – stake edilen ETH sahibi olduğundan şüpheleniliyor. stETH şu anda ETH’ye göre yüzde 4 indirimle işlem görüyor ve büyük para çekme talebiyle birleştiğinde, bunun ETH’nin geçen hafta gördüğü büyük satış baskısını artırmada rolü olabilir. Ayrıca, kripto para birimi, tam olarak Celsius hakkındaki söylentiler yaygınlaşmaya başladığında, piyasanın geri kalanından çok daha ciddi bir şekilde düşmeye başladı.

İflas Eşiğinde Olan Firmalar!

Yukarıdakiler yeterli değilmiş gibi, yönetim altındaki muazzam miktarda varlığa (AUM) sahip en büyük kripto para koruma fonlarından biri olan Three Arrows Capital da zorlu bir süreçten geçiyor.

 

Birkaç gün önce, fonun büyük tasfiyelerle karşı karşıya kaldığı ve sözde iflas ettiğine dair söylentiler dolaşmaya başladı. Fonun kurucu ortaklarından biri olan Zhu Su, bunu biraz şifreli bir şekilde doğruladı:

”İlgili taraflarla iletişim sürecindeyiz ve bunu çözmeye tamamen kararlıyız.”

Dün, başka bir kurucu ortak olan Kyle Davis, şirketin ayakta kalmak için çeşitli seçenekleri araştırdığını söyledi, bunlardan bazıları varlık satışları ve başka bir firma tarafından kurtarılmayı içeriyor.

3AC’nin görünürde çok fazla ETH’si var. Binance’den gelen bir rapor, şirketin mevcut kredileri geri ödemek ve daha fazla tasfiyeyi önlemek amacıyla yalnızca son birkaç gün içinde milyonlarca ETH’yi tasfiye ettiğini belirtti.

Ethereum Düşmeye Devam Ediyor! İşte Düşüşün 3 Sebebi!
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!