SON DAKİKA: FED Kendi Kripto Varlığını Çıkarabilir! Powell Açıkladı!

FED
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerika Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, ABD dolarının merkez bankası dijital para birimi versiyonunun (CBDC), diğer yargı bölgelerinin para birimini giderek daha fazla araştırdığı bir dönemde doların küresel hakimiyetini sürdürmede önemli bir rol alacağını belirtti. Powell, 17 bugün ABD Dolarının uluslararası rolleri sırasında ABD’nin, gelişen küresel finansal sisteme paralel olarak yerel ödeme sistemini geliştirmek gibi, dijital doların diğer kullanım durumlarını araştırdığını açıkladı.

Powell’a göre, dijital dolara odaklanma fikri kripto para birimlerinin ve istikrarlı paraların büyümesinden de ilham aldı.

“Kripto varlıklardaki ve stabilcoinlerdeki tartışmasız büyüme ışığında Federal Rezerv, bir ABD merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) zaten güvenli ve verimli bir yerel ödeme sisteminde gelişme olasılıklarını incelemektedir. Bir ABD CBDC’sinin potansiyel olarak doların uluslararası konumunu korumaya yardımcı olması muhteşem olacaktır.”

Powell doların konumunu korurken, para birimini küresel bir değer deposu olarak tanıtmaya ihtiyaç olduğunu belirtti. Özellikle ABD, daha sonra yayınlamayı planladığı bir CBDC araştırmasında diğer küresel ekonomilere katıldı. Banka, dijital doların uygulanabilirliği hakkında kamuoyu toplamak için dört aylık bir süreci tamamladığını açıkladı.

ABD gibi ülkelerde rekor seviyelere ulaşan yükselen küresel enflasyonu frenleme ihtiyacı, dijital para birimlerine girmek için itici gücü sağladı. Ayrıca Avrupa Ticaret Bankası dijital bir Euro’yu kullanıma sunmanın ileri aşamalarında yer almaktadır. Bankanın yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta’nin yaptığı açıklamalara göre, kurum adeti en fazla 1,5 trilyon ile sınırlayabilir.

Ayrıca yakın bir zamanda İsrail Bankası’nın yeni bir dijital para birimi denemesi başlatmak için Hong Kong Para Otoritesi ile ortaklık kurduğunu ve kullanımını siber güvenlik risklerine karşı test ettiğini bildirildi.

Powell, Federal Rezerv Enflasyonu Yüzde 2’ye Düşürecek!

Jerome Powell yaptığı açıklamada, ABD dolarının uluslararası düzeydeki rolünü tartışılan bir konferansta yaptığı konuşmada, FED’in enflasyonu yüzde 2 hedefine döndürmeye kesin bir şekilde odaklandığını ifade etti.

“İş arkadaşların ve ben, enflasyonu yüzde 2 hedefine geri düşürmeye odaklanmış durumdayız. İkili görevimizin yerine getirilmesi aynı zamanda finansal istikrarın korunmasına da bağlıdır.”

SON DAKİKA: FED Kendi Kripto Varlığını Çıkarabilir! Powell Açıkladı!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.