Ethereum Londra Hard Forku: Mutlaka Bilmeniz Gerekenler ve Bitmeyen Tartışma

ethereum londra hard fork
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum Londra hard fork’u Ağustos 2021 tarihinde gerçekleşmesi planlanıyor. Peki Londra hard forku’nda yatırımcıları ve madencileri ilgilendiren ne gibi değişiklikler beklemeliyiz?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak, Bitcoin ve diğer kripto paraların teknik analizlerini kaçırmamak için bizi Twitter ve Telegram’dan  takip edebilirsiniz.

1559 ve 3554 gibi birçok önemli Ethereum İyileştirme Önerisi (EIP) içeren Londra hard fork’u yakın bir zamanda gerçekleşecek.

Başlangıçta Temmuz ayında gerçekleşmesi planlanmış olmasına rağmen, bir Ethereum (ETH) geliştiricisinden daha yakın tarihli bir açıklamada, Londra hard forku’nun 4 Ağustos 2021’de gerçekleşeceği ortaya çıktı.

Ethereum Ağının Neden İyileştirmelere İhtiyacı Var? 

2015 yılında kullanılmaya başlanan Ethereum ağı, bugün tartışmasız en çok kullanılan blok zinciri olma özelliğine sahip. Birden fazla stabil kripto para biriminin kullanılması, sayısız NFT ve DeFi projelerine ev sahipliği yapması nedeniyle son yıllarda Ethereum Blockchain’i kullanımı önemli ölçüde artış gösterdi.

Fakat kullanımın bu kadar artması sebebiyle ETH’nin kullanmış olduğu proof-of-work (işin kanıtı) konsensüs algoritmasında önemli sorunlar ortaya çıktı. Bu sorunlar arasında çok gecikmiş işlemler ve bazı aşırı durumlarda dolar cinsinden dört haneye ulaşan makul olmayan yüksek ücretler vardı.

Ethereum blok zincirinde çalışan geliştiriciler bu durumu fark ettiler ve çözümü ağı proof-of-work’den proof-of-stake’e geçirmekte buldular. Fakat hemen proof-of-stake algoritmasına geçmek çok kolay bir iş değil, karmaşık bir prosedür ve çeşitli testler yapılması gerekiyor.

Bu yüzden proof-of-stake’e geçene kadar proof-of-work ağını terk etmediler ve proof-of-work ağının performansının daha hızlı artırabilecek birkaç hard fork önerdiler. Bu hard forklar sırasıyla İstanbul, Berlin

İstanbul, Berlin ve Londra Hard Forku

İstanbul ve Berlin hard fork’larının yapılmasının ardından ise şimdi sıra Londra hard fork’una geldi.

Normalde Londra hard fork’unun Temmuz 2021’de gerçekleşmesi planlanıyordu, en sonuncusu Ropsten olmak üzere birkaç test ağında başlatılmıştı ve iyi gidiyordu. Fakat ertelendi ve Ethereum geliştiricisi Tim Beiko bu haftanın başlarında Londra harf fork’unun 4 Ağustos’ta 12.965.000 blokta gerçekleşmesinin beklendiğini duyurdu.

Londra hard forku, en dikkat çekenleri 1559 ve 3554 olan birkaç EIP içerecektir. EIP-1’de açıklandığı gibi, her teklif şu yönergeleri izlemelidir:

“EIP, özelliğin kısa bir teknik belirtimini ve özelliğin gerekçesini sağlamalıdır. EIP yazarı, topluluk içinde fikir birliği oluşturmaktan ve muhalif görüşleri belgelemekten sorumludur.”

EIP-1559, biraz tartışmalı bir yöntemle işlem ücretlerini düşürmeyi amaçlıyor. EIP-1559, işlemin bir bloğa dahil edilmesi için kullanıcının bir madenciye gaz ücreti (gas fee) göndermesi yerine, gaz ücretlerinin ağa gönderilmesini önerir.

EIP-1559: Madenciler yerine ağa gönderilecek gaz. Kaynak: BitMEX Blogu

Aslında bu yeni fiyatlandırma mekanizması, genel Ether (ETH) arzını azaltacak olan ücreti yakacaktır. Temel ücret her blokta değişecektir. Ağın yoğunluğuna bağlı olacaktır, sanki bir blok %50 veya daha fazla işlemle doluymuş gibi ücretler artacaktır ve bunun tersi de geçerlidir.

EIP-3238 ise zorluk saatli bombayı hedef alacak. Ethereum madenciliğini giderek zorlaştıran bir özellik. Buradaki asıl amaç, madenciliğin o kadar zor hale gelmesi ki madencilerin Ethereum 1.0’dan çıkıp Ethereum 2.0’a geçmekten başka seçeneği kalmayacak.

Ethereum yıllık zorluk grafiği. Kaynak: Etherscan

Ancak mevcut zorlukta, ağ buna çok erken ulaşacaktı. İlk planlar, EIP-3238’in sözde saatli bombayı 2022’nin ikinci çeyreğine kadar erteleyeceğini belirtti. Daha yakın zamanda önerilen ve inceleme süresi 14 Temmuz’da sona erecek olan EIP-3554, zorluk bombasını “Aralık 2021’in ilk haftasında etkisini göstermek için” erteleyecek.

Geliştiriciler, EIP-3554‘ün arkasındaki motivasyonu şu şekilde açıkladı:

“Şanghay yükseltmesi ve/veya Birleştirme’nin Aralık 2021’den önce gerçekleşmesi hedefleniyor. Bomba o sırada yeniden ayarlanabilir veya tamamen kaldırılabilir.”

Bitmeyen Tartışma

Yukarıda bahsedilen önerilen yükseltmeler çoğu için doğru yönde bir hareket gibi görünse de, özellikle EIP-1559’dan tüm taraflar memnun değil. Ücretlerin yakılması, aslında ikinci en büyük kripto para birimi üzerinde deflasyonist bir etki yaratacaktır. Bu, düşük arz nedeniyle ETH’nin tercih edilen bir değer varlığı deposu olma şansını artırabilse de madencilerin karlarını azaltacaktır.

Ve Ethereum madenciliği gerçekten de kazançlı bir iş ve karlar geçen yıl yeni zirvelere çıktı. Londra hard fork’undan sonra, kullanıcılar isterlerse madencilere “bahşiş” verme seçeneğine sahip olsalar bu durum değişebilir.

Beklendiği gibi, birçok madencilik şirketi EIP-1559’un uygulanmasına karşı çıktı. Diğerleri, modüler üs (ModExp) kullanarak işlemlerin gaz maliyetlerini düşüren EIP-2656’nın ağın güvenliğini artırması gerektiğini ve pratikte bu cephede bazı potansiyel sorunlar olacağını savundu.

Ek olarak, CoinMetrics tarafından yakın tarihli bir rapor, EIP-1559’un gaz ücretlerini düşürmede hiçbir etkisinin olmayacağını iddia etti. Yüksek işlem maliyetlerinin “temelde bir ölçeklenebilirlik sorunu” olduğunu ve mevcut eğilim olan dApp kullanımı artmaya devam ettiği sürece bu seviyelerde kalacağını belirtti.

Her durumda, Londra hard fork’u, bu yıl kripto para birimi sektöründe en çok beklenen olaylar arasında yer alıyor ve büyük olasılıkla Ethereum’un yüksek oranda kullanılan blok zinciri üzerinde önemli bir etkisi olacak.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!