Facebook’un Kripto Parası Libra İçin Yeni Programlama Dili Geliştiriliyor

Facebook'un Kripto Parası
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Facebook’un kripto parası için geliştirilen ve dijital cüzdan Calibra’nın yöneticisi olan Ben Maurer 19 Şubat’ta gerçekleşen Stanford Blockchain Konferansı’nda, Facebook’un Move programlama dili geliştirmesi hakkında bir sunum yaptı. Move, Libra Blockchain’i için güvenli ve programlanabilir bir temel sağlaması amacıyla Facebook tarafından üretildi. Maurer, Move‘un Libra’da çalışan finansal uygulamaları programlamayı daha kolay ve daha güvenli hale getireceğini ifade etti ve şu açıklamayı yaptı:

“Move, bugünün finansal sistemlerine modern bir yaklaşım getirmek için tasarlanmış, Libra’nın çekirdeğine yerleştirilmiş yeni bir akıllı sözleşme dilidir.”

Maurer, Facebook’un kripto parası Libra’nın amacının finansal hizmetlere erişim eksikliğini çözmek olduğunu, dünya genelinde 1.7 milyar yetişkinin bankaları kullanmadığını, ancak bu kişilerin 1 milyarının cep telefonuna sahip olduğunu belirtti. Maurer ayrıca göçmenlerin havale işlem ücretleri nedeniyle yılda 25 milyar dolar kaybettiğini de söyledi. Yakın zamanda bir mağazaya gittiğini ve orada ailesine para göndermek için fazladan bir ücret ödemek zorunda olan biriyle konuştuğunu söyleyerek şu açıklamayı yaptı:

“Bir teknoloji uzmanı olarak, birinin bir mağazaya gitmesi ve para göndermek için bir ücret ödemesinden rahatsız olmalıyız. Libra, Blockchain ile çalışan yeni bir global ödeme sistemi oluşturarak bu sorunu çözmeye çalışıyor.”

Maurer’e göre, Libra, hem kullanıcılar hem de geliştiriciler için, kendi platformuna doğrudan erişim sunarak herkesi kapsayan bir finansal sistem oluşturuyor.

“Libra ile kullanıcıların para depolamak için aracılara güvenmesi gerekmez. Libra, platforma doğrudan erişim sağlar ve daha kapsayıcı bir sistem oluşturur. Geliştiriciler, günümüz finansal sistemine dahil olmayan kişilere hizmet sunmaya yardımcı olmak için platforma erişebilir ve uygulamalar oluşturabilirler. ”

Facebook'un Kripto ParasıFacebook’un kripto parası neden yeni bir programlama dili gerektiriyor?

Libra’nın arkasındaki amaç açık olsa da, Maurer birçok insanın, Facebook’un platforma güç sağlamak için neden tamamen yeni bir programlama dili geliştirdiğini merak ettiğini söyledi.

Maurer, bu fikrin amacının para ile programlama yaparken kullanılan yöntemlere uyacak şekilde tasarlanmış bir dil kurmak olduğunu açıkladı. Çeşitli nedenlerle kullanılabilecek diğer birçok Blockchain’in aksine, Facebook’un kripto parası Libra özellikle tüketiciler için ödemelere ve finansal kullanım durumlarına odaklanmıştır. Bununla birlikte, Maurer, Libra Blockchain’indeki her şeyin Move kullanılarak oluşturulacağını belirtti ve şu açıklamada bulundu:

“Bir Libra, çoğu yaygın dil gibi bağımsız olan Move dilini kullanır. Ancak Libra, bir para birimini temsil etmenin ötesinde, bir işlemin kimlik doğrulaması için hangi imzanın bulunması gerektiği gibi şeyleri de temsil edecek. Move’u oluştururken, finansal kullanım durumları için kolayca ayarlanabilen ve analiz edilmesi kolay kavramları ifade etmemizi sağlayan güvenli, esnek bir dil oluşturmaya odaklandık. ”

Move tamamen yeni bir programlama dili olmasına rağmen, Libra geliştiricilerinin projenin teknik raporunu hazırlarken Bitcoin ve Ethereum Blockchain’lerinden örnek alındığından bahsedildi. İzleyici, Maurer’e Move’u inşa ederken Ethereum’dan ne kadar ilham aldığını sordu.

Maurer, çoğu teknik sistemde olduğu gibi ilhamın mevcut çözümlerden geldiğini doğruladı. Move’u oluştururken çok fazla araştırma yapıldığını, ancak Move ve diğer Blockchain’ler arasında küçük farklılıklar olduğunu söyledi:

“Bunu halihazırda finansal sisteme erişimi olmayan insanlar için inşa ediyoruz. Move, varlıkları ve otoriteleri temsil ediyor.”

Libra Blockchain teknik belgesine göre Libra, ‘dünyadaki milyarlarca insan için etkili bir değişim aracı olarak hizmet edebilecek düşük değişkenli bir kripto para birimini desteklemek üzere tasarlanmıştır.’
Maurer, Facebook’un kripto parası Libra’nın Byzantine Fault Tolerance (BFT) (Bizanslı generallerin kullandığı bir yöntem) kullandığını ve müşterilerin veri tabanını korumaktan sorumlu bir doğrulayıcı ağına işlem yapmalarına izin verdiğini açıkladı. BFT, ana muhasebe defteri işlemleri ile ilgili anlaşmaya varılmasını sağlar. Müşteriler, ağın mevcut durumunu anlamak için ana muhasebe defterini gözlemleyebilir. Maurer bunu şöyle açıkladı:

“Libra Blockchain,  işlemler olan bir dizi durumu izlemek için tasarlanmıştır. Her işlem Byzantine Fault Tolerance (Bizanslı generallerin kullandığı bir yöntem) kullanılarak sipariş edilir ve ardından bir deftere geçirilir. Bu da Blockchain’in durumunu değiştirir. Bir veri tabanının üzerine bir finansal sistem inşa eden biri, Blockchain’in bu yaklaşımdan türetilmesi nedeniyle bunun çok anlamlı olduğunu görecektir.”

Maurer ayrıca Libra’nın verileri kodlamak ve hem mevcut hem de geçmiş işlemlerini doğrulamak için sürekli büyüyen Merkle ağacını (veri blokunun özet değerini, her düğüm ise kendi alt düğümlerinin kriptografik özet değerlerini içerir) kullandığını belirtti. Bu, blokların doğrusal bağlantılarını kullanan diğer Blockchain’lerden farklıdır.

Move nasıl çalışacak?

Move hala ilk aşamalarında olsa da, bireyler programlama dilinin nasıl performans gösterdiğini görmek konusunda endişeli. Open Zeppelin için çalışan geliştiriciler, yakın zamanda Move’da güvenlik açıkları buldu. Ancak ekip, sorunun platform yayınlanmadan önce bulunduğunu belirtti. Offchain Labs’ın kurucu ortağı Edward Felten, Facebook’un yeni bir programlama dili oluşturmasının ilginç bir seçim olduğunu söyledi:

“Move’da gerçekten önemli  bazı yenilikler var. Örneğin, programlama dilinin madeni paralar ve değerlerle ilgilenme şekli benzersizdir. Daha önce böyle bir şey görmedim. Finansal sistemlerin yönlerini resmen doğrulamaya çalışıyorlar. Bunun nasıl geliştiğini ve nasıl benimseneceğini görmek için sabırsızlanıyorum. ”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!