Fed

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Fed Başkanından Kripto Düzenlemeleri Hakkında Açıklama Geldi!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Federal Rezerv (Fed) Başkanı Jerome Powell, yakın zamanda Meclis Finansal Hizmetler Komitesi (HFSC) önünde ekonominin durumu ve gelecekteki para politikası hakkında açıklama yaptı. Ukrayna ile çatışması sırasında Rusya’ya uygulanan çeşitli yaptırımlar göz önüne alındığında, çatışmanın aylardır savunduğu kripto düzenlemesi ihtiyacının “altını çizdiğini” söyledi.

Etkili Yaptırımların Sürdürülmesi

Çarşamba günkü ifadesinin ardından Powell’a, Rusya’nın ülkeye yakın zamanda uygulanan bir dizi yaptırımı atlatmak için kripto para birimlerini potansiyel olarak kullanıp kullanamayacağı soruldu.

Ukrayna’da “özel askeri harekat” ilan etmesinin ardından Batılı ülkeler, bir ticaret savaşı yoluyla Rusya ekonomisine zarar vermek için büyük önlemler aldı. Bunlar, SWIFT’den Rus bankalarının büyük bir kesintisinin yanı sıra ABD’den Rusya’ya “teknoloji üzerindeki ihracat bloklarını” içeriyor.

Powell,

“Kripto para birimleri de dahil olmak üzere dijital finans konusunda kongre eylemi ihtiyacının altını çizdi.

Pek çok parçası olan bu gelişen endüstriye sahibiz ve orada olması gereken türden bir düzenleyici çerçeve mevcut değil.”

Bitcoin gibi kripto para birimleri, eşler arası sınır ötesi işlemlere izin verdiğinden, hükümetlerin ticaret kısıtlamalarını uygulaması zordur. Batılı müttefikler, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde de dahil olmak üzere, çatışma sırasında Rusların onlardan nasıl yararlanabileceği konusunda şimdiden endişelerini dile getiriyorlar.

Fed Başkanı ayrıca kriptonun teröristler gibi alçak taraflar tarafından nasıl sömürülebileceğinden de bahsetti ve yeterli düzenlemeye duyulan ihtiyacın altını çizdi. Çin gibi kripto para birimini yasaklamak gibi bir niyeti olmamasına rağmen, kendisi ve milletvekilleri, dijital varlıkların, özellikle de stabilcoin’lerin sunduğu kara para aklama risklerini uzun süredir biliyorlar.

Borsaların Rolü

Düzenleyicilerin, kripto işlemlerini engellemek veya engellemek için etkin bir şekilde önemli bir kilit noktası var. Bu nokta borsalardır.

Yaptırımları daha iyi uygulamak için Ukraynalı yetkililer, kripto borsalarını “sıradan kullanıcıları sabote etmek” için Rus adreslerini kara listeye almaya çağırdı. Bununla birlikte, kripto para birimlerinin temsil etmesi gereken özgürlükçü değerleri gerekçe göstererek Kraken ve Binance gibi bazı borsalar bu kısıtlamayı kabul etmedi.

Eski First Lady ve ABD başkan adayı Hillary Clinton, kararlarından memnuniyetsizliğini dile getirerek, felsefelerini küçümsediğini gösterdi. Clinton, tüm tarafların şu anda Rusya ekonomisine zarar vermek için mümkün olduğunca çok şey yapmasını istiyor.

Bununla birlikte, kripto para birimleri, Bitcoin, Ethereum ve diğer varlıklar aracılığıyla ülkeye on milyonlarca dolar gönderilerek Ukraynalılar için de faydalı olduğunu kanıtladı.

Fed Başkanından Kripto Düzenlemeleri Hakkında Açıklama Geldi!
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!