FED

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

FED Faiz Kararının Açıklanmasına Çok Az Kaldı! Dolar Ve Altın Nasıl Etkilenecek?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bugün gerek kripto piyasasındaki yatırımcıların gerek ise farklı alanlardaki yatırımcıların gözleri FED faiz kararında.

FED’in 50 ya da 75 baz puan faiz artırımına gideceği beklenirken, yatırımcılar ise bunun gerçekleşmesinin piyasada daha da durgunluk yaratacağını ve olumsuz etki edeceğini düşünüyor.

Bu ciddi artış doların diğer para birimlerine karşı daha fazla güçlenmesini sağlayabilecekken altın ise güvenli yatırım aracı olarak görüldüğü için üstündeki ilgiyi kaybetmeyecektir.

Uzmanların Beklentisi Ne Yönde?

Çeşitli anketler sonucu beklenti 50 baz puanlık artış yönünde olsa da son zamanlarda 75 baz puanlık artış da oldukça gündemde görünüyor. FED bu faiz artırımına gittiği takdirde 1994’ten bu yana gerçekleştirdiği en yüksek faiz artırımı olarak tarihe geçecek.

Ancak Mayıs ayı enflasyon oranı da beklentilerin bir hayli üstünde açıklandı. Bu durum ise FED’in faiz artırımını hızlandıracağına dair beklentileri daha da güçlendirdi.

Eğer ki beklenilen artış gerçekleşirse şirketlerin maliyeti daha da artacak ve ekonomik anlamda ciddi sorunlar yaratacaktır. FED faiz kararı açıklanmasına saatler kala borsa ve kripto sektöründe ciddi düşüşler gerçekleşiyor.

Altın Ve Dolar Nasıl Etkilenebilir?

Son zamanlarda yatırımcılar ve analistler, ABD faizinin yıl sonuna kadar yüzde 4 oranında yükseleceğini konuşmaya başladılar. Dolar endeksi ise son 20 yılın zirvesi olan 105,6 seviyesine oldukça yakın seyrediyor.

FED’in agresif bir şekilde faiz artırımı sonucu doların diğer para birimlerine karşı ağırlığı artacağı tahminler içerisinde.

Altın ne kadar güvenli bir yatırım aracı, liman olarak görülse de faizlerin çok agresif bir şekilde yükseltilmesi piyasa yatırımcısını altından uzaklaştırabilir.

Enflasyon kaygılarıyla değerine değer katan ve haftayı 1872 dolarda bitiren ons altın fiyatında FED faiz artışı süreci baskın gelerek dün önemli bir düşüş yaşandı. Altın ons başına 1818 dolar seviyesinde yerleşti.

FED Faiz Kararının Açıklanmasına Çok Az Kaldı! Dolar Ve Altın Nasıl Etkilenecek?
Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!