FED

FED Toplantısı Yaklaşıyor! Kripto Piyasası Düşüşe Geçti!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yatırımcılar 75 baz puanlık faiz artışı görmesi beklenen iki günlük bir Fed toplantısına hazırlanırken kripto piyasası düşüşe geçti. Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto para birimlerinin fiyatı, FED gösterge faiz oranını yaklaşık otuz yılın en büyük artışı olan yüzde 0,75 oranında artırması beklendiği için düşüş yaşamaya başladı.

Yazının yazıldığı esnada Bitcoin, son 24 saat içinde yüzde 3,45 düşüş yaşayarak yaklaşık 21.700 dolar ile son bir haftanın en düşük seviyesine geriledi. Ayrıca piyasanın ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum, gün içinde yaklaşık yüzde 4 düşüşle 1.510 dolardan işlem görmektedir. CoinMarketCap tarafından sağlanan verilere göre, tüm kripto para birimlerinin birleşik piyasa değeri geçen çarşamba günü 1,08 trilyon dolardı. Ancak son yaşanan düşüşlerle beraber şu anda 1 trilyon dolara kadar gerilemiştir.

Gerçekleşen düşüş, ABD merkez bankasının faiz oranlarını 75 baz puan daha artırmasıyla tamamlanması beklenen salı günü başlayacak iki günlük FED toplantısının hemen öncesinde geldi. Fed yetkilileri, haziran ayındaki 75 baz puanlık artış da dahil olmak üzere, bu yıl kısa vadeli borçlanma oranlarını yüzde 1,5 oranında arttırmıştır.  Bu artış, yaklaşık olarak son otuz yılda ki en büyük artıştır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak, Bitcoin ve diğer kripto paraların teknik analizlerini kaçırmamak için bizi Twitter ve Telegram’dan  takip edebilirsiniz.

Faiz Oranları ve Kripto Piyasaları

FED’in büyüyen enflasyonu frenlemek için ana silahı olarak gördüğü faiz arttırımı, faiz oranını yüzde 2,25 ile yüzde 2,50 hedef aralığına yükseltecektir. Faiz oranı artışları aynı zamanda hisse senetleri, kripto para birimleri ve diğer riskli yatırımlar üzerinde de etkili olabilirken, sermaye girişlerinde ve nihayetinde ekonomik büyümede düşüş risklerini de beraberinde getirebilir.

ABD’de faiz oranlarında ki beklenen artış, geçtiğimiz perşembe gününden sonra gerçekleşmiştir. Avrupa Merkez Bankası’nın Euro gösterge faiz oranını yüzde 0,5 arttırmasıyla FED’in benzer bir hamleyi gerçekleştirmesi gündeme gelmiştir. Bununla beraber beklenen artışın gerçekleşmesi muhtemeldir.

FED Toplantısı Yaklaşıyor! Kripto Piyasası Düşüşe Geçti!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.
⏰ Size Özel Son Dakika Haberleriyle Hiçbir Önemli Gelişmeyi ve Kripto Para Fırsatlarını Kaçırmamak İçin Telegram Kanalımıza Katılın!
bitcosar telegram