Hazine ve Maliye Bakanı

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Hazine ve Maliye Bakanı İstifa Etti! TCMB Başkanı Kripto İle İlgili Konuştu!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan atama kararına göre, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan görevden affını istedi. Bu istifa haberi dün gece geç saatlerde geldi. Elvan’ın yerine Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati atandı.

Yerine Nureddin Nebati Atandı

Nureddin Nebati, atama kararından sonra Twitter’dan paylaşımda bulundu;

“Rabbim, kolaylaştır, zorlaştırma, Rabbim hayırla sonuçlandır. İşimizde bize doğruluk ver, bizi muvaffak kıl. Sn. Cumhurbaşkanımızın şahsımı layık gördüğü Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini hayırla ifa etmeyi, bize gösterdiği güvene layık olmayı Rabbim nasip etsin inşallah”

Ayrıca Nebati, geçen haftalarda sosyal medya üzerinden “Bu sefer düşük faiz politikamızı uygulamakta kararlıyız” şeklinde bir paylaşımda bulunmuştu.

Lütfi Elvan’ın yerine atanan Nureddin Nebati, Berat Albayrak’ın istifasından sonra görevde kalan tek isimdi.

Ankara kulislerinden aktarılan bilgilere göre Lütfi Elvan, uygulanan faiz politikalarından oldukça rahatsız olduğu yönündeydi.

TCMB Başkanı Kripto İle İlgili Konuştu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, bu yatırımcı toplantısında kamera karşısına çıktı.

Başkan Kavcıoğlu, video konferans yöntemiyle yapılan toplantıda, mevcut para politikasının etkilerini 2022 yılının ilk yarısında görüleceğini belirtti.

Son günlerde Döviz kurlarında yaşanan oynaklığa Merkez Bankası, doğrudan müdahale etmişti.

TCMB’den yapılan açıklamada, “Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir” şeklinde açıklama gelmişti.

Merkez Bankası, Ocak 2014’ten bu yana ilk kez döviz piyasasına doğrudan müdahale etmek durumunda olduğunu da bildirilmişti.

“Kripto paraya giden belirli bir kısımdan rahatsızız”

Başkan Kavcıoğlu, Nisan ayında yapmış olduğu konuşmaya benzer bir şekilde bu açıklamalarda bulundu;

“Döviz tevdiat hesaplarının (DTH) büyük kısmı TL mevduata gidiyor. Kripto paraya giden belirli bir kısımdan rahatsızız.”

TCMB Başkanı daha önce Türkiye’de kripto paraları yasaklamak gibi bir düşünceleri olmadığını söylemişti. Bu sene içerisinde Bitcoin’in 64 bin dolar seviyelerine çıkıp ardından 29 bin dolar seviyelerine gerilemesi, Thodex borsasının vurgunu ve genç nüfusun kripto paralara oldukça ilgi göstermesi gibi sebeplerden dolayı kripto sektörü oldukça eleştirilmişti. Buna rağmen TCMB’nin, Nisan ayında yayınladığı yönetmeliğe göre kripto paraların ödemelerde kullanılmasını yasaklamıştı.

Geçtiğimiz günlerde ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Katılım Bankaları Birliği’ne, alınan kredilerin kripto paralara yönelmesi konusunda bir yazı göndererek bu konu üzerinde titizlikle durulmasını istemişti.

Hazine ve Maliye Bakanı İstifa Etti! TCMB Başkanı Kripto İle İlgili Konuştu!

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!