hindistan merkez bankası

Yasal Uyarı: Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Hindistan Merkez Bankası Kripto Paraları Yasaklamadı!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hindistan Merkez Bankası (RBI) çok kısa bir zaman önce kripto paraların yasal durumu ile ilgili açıklama yaptı. Merkez Bankası Hindistan’ın şimdilik kripto para kullanımının yasaklanmadığını duyurdu.

Hindistan Merkez Bankası geçtiğimiz günlerde ülkenin kripto para şirketlerine çok katı yaptırımlar uyguladı. Merkez Bankası tarafından uygulanan bu yaptırımlar yerli kripto para sektörüne çok ağır bir darbe vurmuş oldu.

Hindistan’daki kripto para borsaları ise bankanın bu yaptırımlarına itiraz etme kararı aldılar ve son birkaç aydır RBI ile mücadele ediyorlar. Hindistan İnternet ve Mobil Derneği üyeleri olan kripto para takipçileri, bu mücadele çerçevesinde özel bir dilekçe hazırladılar.

Hindistan Merkez Bankası’nın cevabı

Hindistan Merkez Bankası’na gönderilen bu dilekçede merkez bankasına kripto paraların yasak olup olmadığı soruluyordu. Bu soruya merkez bankasının verdiği cevap ise birçok kripto para takipçisini yeniden umutlandırdı.:

“İlk olarak Hindistan Merkez Bankası’nın dijital paraları yasaklamadığını belirtelim. Hindistan Merkez Bankası yalnızca kendi denetimi altında olan kurum ve kuruluşların kripto para hizmeti sunan şirketlerle birlikte çalışmasını yasaklamıştır. Hindistan Merkez Bankası bu kararı sayesinde söz konusu kurum ve kuruluşları kripto paraların tehlikelerinden korumuştur.”

Bu ifadede kripto paraların “tehlikeleri”nden bahseden Hindistan Merkez Bankası, büyük ölçüde kara para aklama, terör finansmanı sağlama ve yasa dışı uluslararası işlemlerden bahsediyor.

Bankanın yukarıda belirtildiği gibi bir yasak uygulamış olması kesinlikle bu şirketler açısından çok kötü bir durum. Fakat merkez bankasının kripto paraların yasak olmadığını açıklamış olması kripto para takipçilerini umutlandırdı. Bu kişiler ülkede kripto para kullanımının yasak olmadığını ve bu yüzdende kripto para şirketlerinin de yasa dışı bir şey yapmadıklarını söyleyerek Hindistan Merkez Bankası ile mücadele etmeye başladılar.

Hindistan Merkez Bankası Kripto Paraları Yasaklamadı!