Hindistan Merkez Bankasından Açıklama Geldi! ‘Kripto Net Şekilde Tehlikedir!’

Kripto
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hindistan Merkez Bankası (RBI), kripto para birimlerinin “açık bir tehlike” olarak gördüğünü açıkladı. Ayrıca ek olarak, kripto varlıklarının oluşturduğu finansal istikrar riskleri şu anda “sınırlı” görünmektedir.

Hindistan Merkez Bankası Müdürü Shaktikanta Das açıklamalarda bulundu:

“Kripto para birimleri açık bir tehlike olarak karşımıza çıkmaktadır. Altta yatan herhangi bir şey olmadan inandırmaya dayalı değer elde eden her olay, sofistike bir isim altında sadece spekülasyondur. Teknoloji finans sektörünün erişimini desteklerken ve faydalarından tam olarak yararlanılması gerekirken, finansal istikrarı bozma ihtimaline karşı korunmak gerekmektedir.”

Hindistan merkez bankasının raporuna göre, Finansal İstikrar Kurulu’nun (FSB) çalışmaları da dahil olmak üzere çeşitli çalışmalara atıf verilerek kripto varlıklarının oluşturduğu finansal istikrar risklerini araştırmaktadırlar. Ayrıca raporda şunlar belirtilmektedir:

“Kripto varlıklarda istikrara yönelik risk ve türevleri, genel olarak küçük olduğu için (küresel finansal varlıkların yüzde 0,4’ü) şu anda sınırlı görünüyor. Bununla birlikte, bu varlıklar ve büyümelerini destekleyen sistem geliştikçe ilişkili risklerin artması muhtemeldir.”

Rapor ayrıca stabil paraları ve merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC’ler) tartışmaktadır. RBI şunları kaydetti:

“Mevcut ülke para birimlerine karşı istikrarlı bir değer sağladığını iddia eden stabilcoin’lerden kaynaklanan riskler, özellikle çok dikkatli izlenilmesi gerekilmektedir.”

Hindistan Merkez Bankası’nın finansal istikrar ve kripto ile ilgili açıklaması, Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde’ın konuyla ilgili yorumlarını desteklemektedir. Haziran ayında “Kripto varlıklar ve merkezi olmayan finans (defi), finansal istikrar için gerçek riskler oluşturma potansiyeline sahip” açıklaması gelmişti. “Bu, özellikle kripto varlık pazarlarının ve hizmetlerinin hızlı büyümesi devam ederse ve hem geleneksel finans sektörü hem de daha geniş ekonomi ile bağlantılılık yoğunlaşırsa durum böyle olacaktır.” diyerek açıklamalarını tamamlamıştı.

Hindistan Merkez Bankasından Açıklama Geldi! ‘Kripto Net Şekilde Tehlikedir!’
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.