IMF, Kripto Paralar İle İlgili Açıklama Yaptı!

IMF
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uluslararası Para Fonu (IMF), paylaştığı son raporda, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin, geleneksel varlıklarla yüksek korelasyonları nedeniyle küresel finansal piyasalar için sistemik bir risk oluşturduğuna dikkat çekti.

Görsel: blogs.imf.org

Pandemiden gelen darbeyi hafifletmesi amaçlanan büyük merkez bankalarının benzeri görülmemiş parasal desteği, kripto para birimleri ve hisse senedi endeksleri arasındaki artan güçlü ilişkinin arkasındaki ana neden olarak gösteriliyor.

IMF, Bitcoin fiyatlarındaki keskin düşüşün yayılma etkilerini tetikleyebileceğini belirtiyor. Hisse senetleri ve kripto arasındaki korelasyon, artan piyasa oynaklığı dönemlerinde yükselme eğilimindedir.

Daha önce bildirildiği üzere, Bitcoin, hisse senetleri ile birlikte Eylül ayının sonundan bu yana ilk kez 40.000 doların altına düştü.

Son zamanlarda Bitcoin, S&P 500 ve Nasdaq ile ilişkili bir şekilde işlem görüyor. Kaiko tarafından sağlanan verilere göre, korelasyon katsayısı Temmuz 2020’den bu yana en yüksek seviye olan 0,61’e ulaştı.

Bununla birlikte, S&P 500 rekor seviyelere yakın işlem görmeye devam ederken, Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesinden yüzde 38,39 düştü.

IMF, Bitcoin’in hisse senetleri ile birlikte ticaret yapmaya devam ettiği için portföy çeşitlendirici olarak etkin bir şekilde başarısız olduğu sonucuna vardı.

Ekonomik sıkıntıdan kurtulmak için IMF, küresel bir kripto para birimi düzenleme çerçevesi oluşturmanın önemini bir kez daha vurguladı.

Önde gelen finans kurumu, Ekim ayında paylaştığı raporda, El Salvador’da Bitcoin’in benimsenmesinin sermaye akışlarının istikrarsızlaşmasına yol açabileceğini kaydetti. Ayrıca, vergi kaçakçılığı için bir araç olarak kullanılabileceklerini iddia ederek durağan paralar üzerinde alarm verdi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
1
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
1
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bitcosar.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu nedenle Bitcosar.com ve sitede yer alan yazı ve makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan, yaptığınız yatırımlardan kaynaklı kâr ya da zararınızdan asla sorumlu değildir.

Giriş Yap

BİTCOŞAR ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!